HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 9.9.2019

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 9. septembra (Teraz.sk) – Tento týždeň rezonoval návrh na odvolanie premiéra P. Pellegriniho, odsúdenie poslanca NR SR a politické preteky B. Johnsona s britským parlamentom.
Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

VIDEO: R. Fico: M. Mazurek povedal to, čo si myslí takmer celý národ

Predseda Smeru-SD tvrdí, že orgány činné v trestnom konaní a súdy často rozhodujú pod tlakom médií a nie na základe skutočných dôkazov.

Bratislava 5. septembra (TASR) – Exposlanec Národnej rady SR Milan Mazurek (ĽSNS) povedal to, čo si myslí takmer celý národ. Uviedol to predseda Smeru-SD Robert Fico vo videu na sociálnej sieti na margo Mazurekovho právoplatného odsúdenia za hanobenie národa, rasy a presvedčenia. Fico tvrdí, že orgány činné v trestnom konaní a súdy často rozhodujú pod tlakom médií a nie na základe skutočných dôkazov. Dodal, že Smer-SD je strana s jasnou protifašistickou orientáciou.„Rešpektujem rozsudok Najvyššieho súdu (NS) SR voči poslancovi NR SR Mazurekovi, ale zaraďujem ho do kategórie mediálnych, po ktorom budú preferencie pána Kotlebu a jeho strany utešene rásť.“ Fico dodal, že ak „niekoho popravíte za pravdu, urobíte z neho národného hrdinu“.

Zobraziť celý článok

JH: „Predseda strany Smer-SD potreboval zaujať médiá, čo sa mu aj podarilo. To, čo hovorí však nie je pravda – takí nie sme a ani nebudeme – to by výsledky volieb vyzerali úplne inak. Ale je možné, že sa iba pomýlil a že si to, čo povedal odsúdený poslanec, myslí takmer celá strana Smer-SD.“

Béla Bugár trvá na verejnej voľbe kandidátov na ústavných sudcov

Rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej vyberať sudcov až keď zvolí všetkých parlament, a nie postupne, ako to robil exprezident Andrej Kiska, považuje Bugár za jej rozhodnutie.

Bratislava 8. septembra (TASR) – Predseda koaličného Mosta-Híd Béla Bugár naďalej trvá na verejnej voľbe kandidátov na sudcov Ústavného súdu. V otázke vyberaní sudcov jednotlivo alebo po odhlasovaní všetkých chce spresniť ústavu. Povedal to v diskusnej relácii RTVS o 5 minút 12.„Trvám na tom, že musí byť verejná voľba,“ povedal Bugár a dodal, že v predchádzajúcich hlasovaniach niektorí poslanci nedodržali dohodu o zvolení kandidátov.

Zobraziť celý článok

JH: „Je úplne jedno, či voľba kandidátov bude tajná alebo verejná, hlavné je, aby si parlament splnil povinnosť a zvolil potrebný počet kandidátov. Jeho nečinnosťou trpia ľudia, právny štát aj spravodlivosť. Ústavu možno spresniť tak, že ak parlament nerobí to, čo má, hlava štátu ho rozpustí.“

Sulík súhlasí s programom novej platformy SaS

V reakcii na tvrdenia predsedníčky poslaneckého klubu SaS N.Blahovej o tom, že Sulík verí v existenciu skupiny v rámci strany, ktorá mu škodí, uviedol, že nebude interné záležitosti strany komentovať.

Bratislava 8. septembra (TASR) – Predseda opozičnej SaS Richard Sulík súhlasí s programom novej platformy v rámci strany. Demokracia preňho znamená, že sa bude robiť to, čo chce väčšina, a tá ho na kongrese opätovne zvolila. Povedal to v nedeľu v diskusnej relácii TA3 V politike.

Zobraziť celý článok

JH: „A zmenilo by sa niečo, keby povedal, že s platformou nesúhlasí? Je to jedno, odkaz je aj tak zreteľný a nespochybniteľný – SaS má problém pred voľbami a bude ho mať aj po voľbách.“

Johnson má plán, ako zabrániť odkladu brexitu, píše Daily Telegraph

Poradcovia Johnsona sa v nedeľu stretli s cieľom nájsť stratégiu, ktorá by zmarila snahy britského parlamentu prinútiť vládu odložiť brexit o tri mesiace, ak nebude dosiahnutá nová dohoda s EÚ.

Londýn 9. septembra (TASR) – Britský premiér Boris Johnson pripravil plán, ako právnymi prostriedkami zabrániť prípadnému ďalšiemu odloženiu termínu tzv. brexitu, vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie. V nedeľu neskoro večer o tom informoval denník Daily Telegraph a následne agentúra Reuters.

Zobraziť celý článok

JH: „Na odchod bez dohody netreba žiadny plán – ak zákon prikazuje B. Johnsonovi požiadať EÚ o ďalší odklad termínu brexitu, musí tak urobiť . Môže však o neho požiadať napríklad s dôvetkom, že doterajšiu dohodu neakceptuje a žiadna írska poistka v budúcnosti nebude. Dostane aj potom odklad? Pridlhé lúčenie škodí obom stranám.“

Viac na: http://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-pridlhe-lucenie/417417-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Poverený neznamená zvolený.

16. apríla 2024
Kaviareň

O demokratoch

a ich kampani

11. apríla 2024
Fakty a argumenty

Ústavný alebo vymyslený?

S tým súvisí druhý problém – okrem rečí totiž neexistuje žiadny oficiálny dokument, ktorý by ich potvrdzoval.

10. apríla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Po voľbách je všetko inak.

8. apríla 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi