HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 25.11.2019

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 25. novembra (Teraz.sk) – Tento týždeň rezonovali (ne)dohody o vytváraní koalícií pred voľbami a v niektorých prípadoch aj schvaľovanie kandidátnych listín. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Lídri opozičných strán sa na koalícii nedohodli

Strana Za ľudí navrhla vytvoriť koalíciu so stranami a hnutiami PS-Spolu, SaS, KDH a OĽaNO nazvanú Blok zmeny.

Bratislava 21. novembra (TASR) – Lídri opozičných strán sa v štvrtok na spoločnej koalícii nedohodli. „Andrej Kiska (predseda strany Za ľudí, poznámka TASR) odmietol štvor- aj päťkoalíciu,“ povedala hovorkyňa koalície Progresívne Slovensko (PS)-Spolu Silvia Hudáčková. Niektorí z lídrov si zvolali k téme aj tlačové brífingy.

Zobraziť celý článok

JH: „A prečo by mali vytvoriť nejakú koalíciu? Lebo si to želali niektoré médiá a kibici? Je predsa na zodpovednosti politických strán v akej formácii pôjdu do volieb, akú ponuku vytvoria. A na zodpovednosti voličov zase to, koho budú  následne voliť.“

Most-Híd predstavil kandidátku do volieb, lídrom je minister Á. Érsek

Voľba Érseka ako volebného lídra podľa Bugára vychádzala zo skúseností a schopností, ktoré Érsék doteraz preukázal.

Bratislava 23. novembra (TASR) – Lídrom kandidátky Mosta-Híd v parlamentných voľbách 2020 sa definitívne stal súčasný minister dopravy Árpád Érsek. Na druhom mieste kandidátnej listiny je predseda strany Béla Bugár, tretí je šéf envirorezortu László Sólymos. Kandidátnu listinu v sobotu schválila Republiková rada Mosta-Híd.

Zobraziť celý článok

JH: „Rozhodnutím Republikovej rady Mosta-Híd sa prudko zvýšila možnosť, že sa strana ocitne mimo parlamentu. Veď ak jej neverí predseda B. Bugár, ktorý sa schováva za člena predsedníctva Á. Érseka, prečo by je mali veriť voliči?“

R.SULÍK: R. Mistrík na kandidátke strany SaS nebude

Podľa jeho slov Mistríkovo rozhodnutie vychádza i zo sklamania, že sa nepodarilo zostaviť predvolenú koalíciu zo strán demokratickej opozície.

Bratislava 24. novembra (TASR) – Robert Mistrík, ktorý kandidoval v tohtoročných prezidentských voľbách, nebude na kandidátke strany SaS. V nedeľnej relácii TV Markíza Na telo to oznámil šéf liberálov Richard Sulík.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak je pravda to, čo hovorí R. Sulík, potom R. Mistrík mal možnosť voviesť SaS do koalície, ale odmietol to a radšej o tom iba rozprával. Lenže tak sa stranícka politika nerobí a ani sa robiť nedá.“

Raši zo Smeru prelomenie veta v prípade moratória nevidí reálne

Raši v otázke povolebnej spolupráce opakovane vylúčil spojenie Smeru s ĽSNS, všetko ostatné sa bude podľa neho riešiť až po voľbách.

Bratislava 24. novembra (TASR) – Keďže na prelomenie veta prezidentky v prípade predĺženia moratória je potrebných 76 hlasov, je možné, že návrh v pléne parlamentu neprejde. Naznačil to podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu a podpredseda Smeru-SD Richard Raši. „Môže sa stať, že sa to neprelomí, lebo tá sedemdesiatšestka reálna nie je,“ priznal v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Zobraziť celý článok

JH: „Veto by nemal parlament prelomiť. Jednak preto, lebo ide o zlý zákon, ale tiež preto, lebo kým pri prvom hlasovaní nemuselo byť jasné, kto ho podporí, pri opakovanom hlasovaní je to možné už predpokladať. A hlasovať so stranou Kotlebovci-ĽSNS krátko pred voľbami, môže byť pre strany problém.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-predvolebne-pikle/432091-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Skvelá správa.

22. apríla 2024
Fakty a argumenty

O túžbe SNS

a odvolaní J. Mazáka

20. apríla 2024
Fakty a argumenty

Čakanie na riaditeľa

Postačí, ak si prezidentka Z. Čaputová spomenie na to, akou prezidentkou chcela byť a akou je.

19. apríla 2024
Fakty a argumenty

Prvenstvo J. Mazáka

Odvolať predsedu Súdnej rady nejde len tak mirnix-dirnix.

17. apríla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi