HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 9.10.2018

Bratislava 8. októbra (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovali vyjadrenia generálnej a špeciálnej prokuratúry v súvislosti s dvojnásobnou vraždou, ale pokračovali aj rozhovory politikov o voľbe ústavných sudcov. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Prokuratúra: Za vraždu Kuciaka zaplatil objednávateľ 70-tisíc eur

Dôkazy voči štyrom obvineným v prípade úkladnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú veľmi silné. Konštatoval generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

Bratislava 1. októbra (Teraz.sk/TASR) – Za vraždu novinára Jána Kuciaka zaplatil objednávateľ minimálne 70.000 eur. V hotovosti to bolo 50.000 eur, ďalších 20.000 eur bolo odpustenie dlhu. Objednávku mala vyplatiť obvinená Alena Zs. Odkiaľ dostala zákazku, polícia ďalej rieši. Objednávka bola iba na Kuciaka, jeho snúbenica Martina Kušnírová, ktorú tiež zavraždili, bola len náhodná obeť. Informovali o tom zástupcovia prokuratúry a polície na tlačovej konferencii Generálnej prokuratúry SR. „Vyplatené bolo 50.000 v hotovosti, plus 20.000 odpustenie dlhu,“ vysvetlil dozorujúci prokurátor. Potvrdil tiež informáciu, že vražda bola plánovaná len voči jednej osobe. „Objednávka vraždy bola na konkrétnu osobu novinára Jána Kuciaka, Martina Kušnírová bola len náhodná obeť,“ spresnil. Podľa generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára bola teda len v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Dozorujúci prokurátor doplnil, že suma 20.000 eur s Kušnírovou nesúvisela, malo ísť o starší dlh. „Sprostredkovateľ dlžil objednávateľke tých 20.000,“ potvrdil dozorujúci prokurátor.

Zobraziť celý článok

JH: „Otázka peňazí – ako aj verejná debata o tom, či je to veľa alebo málo – je v súvislosti s vraždou dvoch mladých ľudí naozaj nepodstatná. Môže však výrazne pomôcť vyšetrovateľom, ktorí isto preverujú toky peňazí a pohyby na účtoch nielen podozrivých osôb, ale celej pavučiny.“

ÚŠP dozoruje prípad údajnej prípravy vraždy námestníka P. Šufliarskeho

Šufliarsky požiadal médiá, aby nezverejňovali informácie o údajnej príprave vraždy.

Bratislava 5. októbra (TASR) – Úrad špeciálnej prokuratúry dozoruje prípad údajnej prípravy vraždy prvého námestníka Generálnej prokuratúry (GP) SR Petra Šufliarskeho.“V tejto veci vykonáva dozor Úrad špeciálnej prokuratúry, vo veci sa koná, preto v súčasnosti nebudeme poskytovať žiadne informácie, aby sme nezmarili alebo nesťažili vyšetrovanie,“ uviedla v piatok pre TASR hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.Šufliarsky požiadal médiá, aby nezverejňovali informácie o údajnej príprave vraždy. „Ide o citlivé informácie. V tejto súvislosti prvý námestník generálneho prokurátora žiada médiá, aby nezverejňovali žiadne informácie o údajnej príprave úkladnej vraždy a nechali orgány činné v trestnom konaní konať,“ povedala hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

Zobraziť celý článok

JH: „Treba vyčkať na informácie, ktorých je momentálne absolútny nedostatok, keďže je známe iba to, čo hovoria hovorkyne. Inými slovami, môže to byť tak, ako hovoria, ale tiež nemusí.“

 

Blanár: Vyšetrovanie vraždy J. Kuciaka vylúčilo zodpovednosť Smeru-SD

Opozičný poslanec Ľubomír Galko (SaS) pokladá za legitímnu otázku, odkiaľ vedel Fico o vylúčení nejakej verzie.

Bratislava 7. októbra (TASR) – Vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky vylúčilo, že by za ňu niesla zodpovednosť strana Smer-SD a jej predseda Robert Fico prostredníctvom prepojenia medzi úradom vlády a mafiou. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to vyhlásil podpredseda Smeru-SD a poslanec NR SR Juraj Blanár, ktorý odmietol znevažovanie práce polície a vyzval, aby jej občania dôverovali.“Táto verzia je nateraz vylúčená,“ povedal Blanár na margo tvrdení o zodpovednosti jeho strany za kauzu vraždy novinára. Odvolal sa pritom na tlačovú konferenciu generálneho prokurátora. „Ani jedna zmienka nebola na túto tému povedaná,“ skonštatoval s tým, že je logické, že Smer-SD zaujal takéto stanovisko. Blanár vyjadril úctu vyšetrovateľom a kriminalistom, prokurátorom aj zahraničným expertom, ktorí dokázali za sedem mesiacov dostať do väzby štyroch potenciálnych páchateľov.

Zobraziť celý článok

JH: „To nie je legitímna, ale nevhodná otázka – znamená totiž, že Ľ. Galko na sto percent verí a dôveruje slovám poslanca R. Fica. Alebo sa tak aspoň tvári. V oboch prípadoch však ide zlú politickú  taktiku SaS.“

Viac na:

http://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-neuplny-prieskum/353239-clanok.html

 

 

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi