HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 14.4.2020

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko

Bratislava 14. apríla (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovali v súvislosti s vírusom najmä veľkonočné opatrenia vlády a uzatvorenie niektorých oblastí. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Premiér: Plán otvárania obchodných prevádzok zverejníme budúci týždeň

O tom, ktoré obchody, a v akom termíne budú otvorené, rozhodnú podľa premiéra epidemiológovia. Mali by to byť najskôr najmä prevádzky s nízkym rizikom šírenia ochorenia.

Bratislava 14. apríla (TASR) – Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) zatiaľ nechce zásadne uvoľniť opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19 napriek tomu, že šírenie nového koronavírusu je pomerne nízke. Podľa premiéra totiž nie je stále jasné, koľko nakazených je v rómskych osadách, ako sa podarilo zabrániť šíreniu infekcie počas Veľkej noci či koľko ohnísk nákazy vzniklo príchodom ľudí zo zahraničia, ktorí neboli v štátnej karanténe. Plán otváraní obchodných prevádzok chce premiér predstaviť na budúci pondelok (20. 4.).

Zobraziť celý článok

JH: „O tom rozhodne vláda, nie epidemiológovia. Bude dobré, keď tak kabinet urobí aj na ich odporúčanie, ale oni nie sú zodpovední za stav a chod krajiny. Na rozdiel od vlády a premiéra osobitne.“

Matovič: Niektoré nevyhnutné plánované operácie sa spustia

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) priblížil, že v utorok alebo v stredu (15. 4.) vydá hlavný hygienik SR Ján Mikas usmernenie k operáciám.

Bratislava 14. apríla (TASR) – V slovenských nemocniciach sa spustí časť nevyhnutných plánovaných operácií, ktoré boli doteraz pre pandémiu nového koronavírusu odkladané. Operácie sa spustia podľa zdravotného stavu pacientov. Na utorkovej tlačovej konferencii to oznámil premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Zobraziť celý článok

JH: „Spustenie odkladaných operácií je signálom, že zdravotníci sú už v prípade potreby na pandémiu pripravení najlepšie, ako pripravení byť môžu. A pripraveným aj šťastie žičí.“

Mikas: Osady, kde sú ľudia nakazení na ochorenie COVID-19, uzavrieme

Pozitívne prípady zaznamenali v piatich lokalitách na Spiši. Tri z nich sú priamo v Krompachoch, ďalšie evidujú v blízkych obciach Žehra a Bystrany.

Bratislava/Krompachy 8. apríla (TASR) – Niektoré osady, v ktorých sa vyskytli pozitívne prípady na ochorenie COVID-19, budú uzavreté. V stredu večer o tom v Krompachoch informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) doplnil, že pozitívne prípady zaznamenali v piatich lokalitách na Spiši. Tri z nich sú priamo v Krompachoch, ďalšie evidujú v blízkych obciach Žehra a Bystrany.

Zobraziť celý článok

JH: „Je to v podstate jednoduché – ak boli uzatvorené osady, nemusel byť uzatvorený celý región alebo kraj. O nič iné nejde, teraz treba dávať iba pozor, aby to nebolo zneužité.“

Kollár a Korčok sa nestotožňujú s komunikáciou I. Matoviča a R. Sulíka

Kollár skonštatoval, že nie vždy majú všetci koaliční partneri rovnaký názor. Nemyslí si však, že je správne komunikovať to cez médiá a sociálne siete.

Bratislava 8. apríla (TASR) – Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) a nový minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) sa nestotožňujú so stredajšou komunikáciou premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) a ministra hospodárstva a podpredsedu vlády pre ekonomiku Richarda Sulíka (SaS) v súvislosti s opatreniami prijatými pre pandémiu nového koronavírusu v období veľkonočných sviatkov. Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) taktiež apeloval na koaličných partnerov, aby slová a odkazy cez médiá zvážili.

Zobraziť celý článok

JH: „Ľudí, ktorí sa nestotožňujú s komunikáciou R. Sulíka je oveľa viac, napokon, ukázali to aj voľby. Problém je, že R. Sulík má a presadzuje iné záujmy, ale ak to opäť prepáli, koalícia tentoraz dokáže fungovať aj bez neho.“

Vláda by mala schváliť svoje programové vyhlásenie po sviatkoch

Následne by mal kabinet predstúpiť pred Národnú radu SR a požiadať o dôveru.

Bratislava 13. apríla (TASR) – Vláda SR by mala počas týždňa na rokovaní schváliť svoje programové vyhlásenie. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) by ho mal predložiť na zasadnutí po veľkonočných sviatkoch. Následne by mal kabinet predstúpiť pred Národnú radu (NR) SR a požiadať o dôveru.

Zobraziť celý článok

JH: „Vyslovením dôvery vláde parlamentom sa ukončí povolebný proces a nastolí sa obvyklá politická prevádzka. Vrátane toho, že hociktorého člena vlády bude možné v parlamente aj odvolať z funkcie, čo teraz možné nie je.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-pripravenym-stastie-zici/460083-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Slúška Pellegrinim

Tu máš a podpíš! Hneď a zaraz.

21. júna 2024
Fakty a argumenty

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi