HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 21.4.2020

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 21. apríla (Teraz.sk) – Počas týždňa pokračoval zápas s koronavírusom, začal sa s pendlermi a finišovali práce na Programovom vyhlásení vlády. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Od pondelka platia nové pravidlá pri vstupe na územie SR

S účinnosťou od pondelka sa do zoznamu výnimiek z povinnej karantény dostali zdravotnícki pracovníci s trvalým alebo prechodným pobytom v SR, ktorí pracujú v troch krajoch v Českej republike.

Bratislava 20. apríla (TASR) – Osoby, ktoré majú výnimku z povinnosti absolvovať po príchode zo zahraničia karanténu v zariadeniach určených štátom, majú od pondelka po novom povinnosť doložiť potvrdenie od lekára. Ide napríklad o tehotné ženy či osoby s obmedzenou schopnosťou orientácie a pohybu. Zároveň musia predložiť v dvoch vyhotoveniach aj výsledok negatívneho testu na ochorenie COVID-19, ktorý nie je starší ako 48 hodín. „Ak tieto dve podmienky splnia, nejdú do štátnej karantény, ale do domácej izolácie,“ vysvetlil hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Zobraziť celý článok

JH: „Horší režim bol zvolený pri tzv. pendleroch, ktorí sa majú na hraniciach preukazovať negatívnym testom nie starším ako 30 dní. Kto toto dokázal vymyslieť, mal by ísť do izolácie. Problém treba ihneď riešiť a aj vyriešiť.“

PLNÉ ZNENIE PROGRAMOVÉHO VYHLÁSENIA VLÁDY: PVV je výsledkom kompromisu

Výsledkom rokovaní je podľa Remišovej dokument, za ktorý sa všetci štyria koaliční partneri môžu postaviť.

Bratislava 19. apríla (TASR) – Programové vyhlásenie vlády (PVV) bolo výsledkom spoločných kompromisov. Vládne strany deklarovali, že ich hlavné priority a sľuby, ktoré dali voličom pred voľbami, sa doň dostali. Po nedeľňajšom rokovaní vlády to povedal premiér Igor Matovič (OĽaNO), predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina), vicepremiérka pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) a vicepremiér pre ekonomiku Richard Sulík (SaS).

Zobraziť celý článok

JH: „Význam PVV sa preceňuje, samozrejme, nielen tej súčasnej. Iná vec by bola, keby vláda musela na konci volebného obdobia prísť s odpočtom jeho plnenia, čo však nemusí a aj preto v ňom môže byť všetko, čo si vymyslí.“

Krajniak: Plošne otestujeme všetkých pracovníkov DSS na Slovensku

Rýchlosť prijímania opatrení naopak kritizuje člen sociálneho výboru parlamentu z opozičného Smeru-SD Erik Tomáš.

Bratislava 19. apríla (TASR) – Všetci zamestnanci domovov sociálnych služieb (DSS) na Slovensku budú plošne otestovaní na nový koronavírus. Využijú sa na to tzv. rýchlotesty a tam, kde sa ukáže problém, dôjde k ďalšiemu podrobnejšiemu testovaniu. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to uviedol minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) s tým, že ide o najnovšiu dohodu na úrovni vlády.

Zobraziť celý článok

JH: „Čím skôr sa tak stane tým, lepšie. K podrobnejšiemu testovaniu by sa však malo pristúpiť aj tak – ak teda platí, že rýchlotesty sú iba rýchle, ale nie aj kvalitné.“

Na viacerých fakultách sa uskutočnili prvýkrát online štátnice

Prodekanka pre vzdelávanie Fakulty architektúry STU Danica Končeková považuje online verziu za plnohodnotnú skúšku porovnateľnú 1:1 ku klasickej verzii.

Bratislava 20. apríla (TASR) – Aktuálna situácia spojená s novým koronavírusom spôsobila, že sa na viacerých fakultách univerzít uskutočnili historicky prvýkrát online štátnice. Za sebou ich už majú desiatky študentov Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave či Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave, informujú o tom obe univerzity na svojich weboch.

Zobraziť celý článok

JH: „Zdá sa, že minister školstva so svojim tímom dokáže využiť súčasnú situáciu a bez veľkých rečí zmeniť školstvo na nepoznanie. Vyzerá to, že vie čo robí a prečo to robí tak, ako to robí. A robí to dobre. Aspoň  zatiaľ.“

Smer-SD chce zvolať mimoriadny výbor pre situáciu v DSS v Pezinku

Na výbor chcú poslanci pozvať ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina) a predstaviteľov asociácie.

Bratislava 17. apríla (TASR) – Opoziční členovia Výboru Národnej rady (NR) SR pre sociálne veci chcú zvolať mimoriadne rokovanie pre situáciu v Domove sociálnych služieb (DSS) v Pezinku. Informoval o tom člen výboru Erik Tomáš (Smer-SD) na piatkovej tlačovej konferencii s tým, že sa chcú pýtať na aktuálnu situáciu a opatrenia, ktoré chce vláda podniknúť. Tvrdí, že sa nedostatočne rýchlo konalo zo strany vyššieho územného celku, ako aj zo strany štátu. Predseda Smeru-SD Robert Fico dodal, že ako opozičná strana chcú klásť legitímne otázky, či ide o dôsledok pandémie nového koronavírusu alebo zlyhanie štátu.

Zobraziť celý článok

JH: „Je to iba pokus o vytĺkanie politického kapitálu. Prirodzene, ak prišlo k akémukoľvek porušeniu noriem a pravidiel, je potrebné to preveriť a polícia to už aj preveruje. Takže v tejto chvíli nejde vôbec o legitímnu otázku.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-vlada-mame-problem/461692-clanok.html

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Slúška Pellegrinim

Tu máš a podpíš! Hneď a zaraz.

21. júna 2024
Fakty a argumenty

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi