HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 22.10.2018

Bratislava 22. októbra (Teraz.sk) – Tento týždeň rezonoval kybernetický útok na ministerstvo zahraničných vecí a spory politikov o tom, kto menej pozná M. Kočnera. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Pellegrini nemôže povedať, že by kybernetický útok pochádzal z Ruska

Premiér SR podľa informácií, ktoré má od Vojenského spravodajstva, tvrdí, že útočníci nemali prístup k dokumentom, ktoré sú prísne utajované.

Bratislava 21. októbra (TASR) – O tom, odkiaľ pochádzal kybernetický útok na server Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, zatiaľ nie je možné hovoriť. Podľa predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD) útok pochádzal od veľkých mocností, avšak za vinníka nemôže označiť Rusko. Uviedol to v nedeľňajšej diskusnej relácii TA3 V Politike.

Zobraziť celý článok

JH: „Otázka znie, či to premiér Pellegrini povedať nemôže alebo iba nechce. Ak totiž jedným dychom prezrádza, že útok pochádzal od veľkých mocností, potom z toho vyplýva, že útok bol urobený prinajmenej so súhlasom daného štátu. A to je už vážnejšie, ako vážne.“

 

Fico si s R. Sulíkom vzájomne vyčítali vzťahy s Marianom K.

Počas diskusie sa dotkli aj témy obedov zadarmo, ktoré kritizovalo Združenie miest a obcí Slovenska.

Bratislava 21. októbra (TASR) – Poslanec Národnej rady (NR) SR a predseda koaličného Smeru-SD Robert Fico považuje posun vo vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej za obrovský úspech. Europoslanec a predseda opozičnej SaS Richard Sulík výsledky vyšetrovateľov v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 privítal, so slovami, že „za výdatnej pomoci zahraničia sa im našťastie darí.“

Zobraziť celý článok

JH: „V prípade vraždy sa ani jeden z nich zrejme nemýli. Na pomoci zo zahraničia pritom nie je nič zahanbujúce, dôležitý je výsledok. Vo všeobecnosti – dnešné spory politikov o tom, kto z nich pozná M. Kočnera menej, sú tristné.“

 

Kamenický: Koalícia je na zmene voľby ÚS dohodnutá,na rade je opozícia

O návrhu by sa malo v parlamente hlasovať budúci týždeň v utorok (23.10.). Na prijatie ústavného zákona je potrebných 90 hlasov, koalícia tak potrebuje podporu aspoň časti opozície.

Bratislava 21. októbra (TASR) – Vládna koalícia je dohodnutá na zmene spôsobu voľby ústavných sudcov. V tejto chvíli je na rade opozícia, zdôraznil v diskusnej relácii TA3 V politike poslanec Smeru-SD Ladislav Kamenický. O návrhu by sa malo v parlamente hlasovať budúci týždeň v utorok (23.10.). Na prijatie ústavného zákona je potrebných 90 hlasov, koalícia tak potrebuje podporu aspoň časti opozície.“V koalícii sme našli cestu, aby sme došli ku konsenzu. Teraz je skutočne na rade opozícia. Ak sa nedohodneme, bude platný pôvodný kritizovaný návrh,“ upozornil Kamenický. Po novom by napríklad kandidát na ústavného sudcu potreboval získať aspoň 76 hlasov poslancov, doteraz v niektorých prípadoch môže stačiť aj 39 hlasov. Návrh obsahuje aj sprísnenie požiadaviek na kandidátov.

Zobraziť celý článok

JH: „Inými slovami, vládna koalícia sa dohodla, ostatní sa môžu pridať. Tak sa ale nerobí politika, ale politikárčenie. Často opakovaný argument s 39. hlasmi na zvolenie sudcu môže byť síce pekný, ale doteraz sa tak nestalo a v podstate sa ani stať nemôže, preto je tiež v praxi nepoužiteľný.“

Viac na: http://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-spory-politikov/356148-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi