HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 27.4.2020

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 27. apríla (Teraz.sk) – Počas týždňa začal ustupovať konoravírus a nastupovať noví členovia Súdnej rady – predsedu NS SR však aj tak nezvolili. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Pellegrini: PVV chýbajú konkrétne záväzky,zníženie byrokracie podporím

Pellegrini v súvislosti s PVV upozorňuje na policajný štát a politizáciu polície.

Bratislava 25. apríla (TASR) – Programovému vyhláseniu vlády (PVV) chýbajú konkrétne záväzky s termínmi, na základe ktorých by bolo možné v budúcnosti urobiť odpočet. „Je to plné fráz, množstvo dobrých myšlienok, ale nič podľa čoho by občan alebo opozícia mohli konkrétne kontrolovať vládu, či sa podarilo niečo v danom počte alebo termíne zmeniť,“ povedal podpredseda Národnej rady (NR) SR a expremiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Ocenil ambíciu vlády znižovať byrokraciu. Víta tiež podporu rodiny v sociálnych opatreniach, ale aj návrh, aby kandidáti na policajného prezidenta podstúpili detektor lži.

Zobraziť celý článok

JH: „Jasné, Programové vyhlásenia vlád pod vedením Smeru-SD sa to konkrétnymi záväzkami a termínmi len tak hemžilo. Najdôležitejšie pre verejnosť však budú beztak také politické udalosti, ktoré v PVV nie sú.“ 

Odborový zväz polície: So zámerom voľby prezidenta PZ nesúhlasíme

Podrobovanie sa detektoru lži v prípade vysokých predstaviteľov PZ nie je podľa zväzu vhodné riešenie, pretože nemusí nič odhaliť.

Bratislava 23. apríla (TASR) – Odborový zväz polície (OZP) v SR zásadne nesúhlasí so zámerom vlády prehodnotiť voľbu prezidenta Policajného zboru (PZ) tak, aby sa posilnil vplyv ministra vnútra. Za najvhodnejšie riešenie nepovažuje ani podrobovanie vysokých predstaviteľov PZ detektoru lži. Pre TASR to uviedol predseda OZP v SR Pavol Paračka v reakcii na programové vyhlásenie vlády (PVV).

Zobraziť celý článok

JH: „Ak nebudú chodiť na detektor lži politici – hlavne poslanci a členovia vlády – tak to nie je správne vyžadovať ani od iných. Stačilo, keď osvedčenia o bezpečnostných previerkach vydávala osoba, ktorá by sama nimi neprešla.“

Kollár je rád, že A. Svetlovskú zvolili za členku Súdnej rady SR

To, že je Svetlovská sudkyňa, ju podľa Kollára nediskvalifikuje.

Bratislava 23. apríla (TASR) – Predseda parlamentu a Sme rodina Boris Kollár je rád, že jeho kandidátku Alenu Svetlovskú zvolil parlament za členku Súdnej rady SR. Koaliční partneri podľa neho vedeli, že navrhne sudkyňu a neblokovali mu to.

Zobraziť celý článok

JH: „Jednu sudkyňu zvolil do funkcie  parlament a jedného sudcu – zatiaľ – vláda. Veselý je pritom najmä argument, že vraj PVV ešte nebolo prijaté, akurát, že vládou prijaté už bolo. Jeden za osemnásť, druhý…“

Súdna rada nezvolila predsedu Najvyššieho súdu, zasadnutie odročili

V štvrtej voľbe na post predsedu NS SR kandidovali sudcovia Ivan Rumana a Ján Šikuta.

Bratislava 27. apríla (TASR) – Súdna rada SR opätovne nezvolila predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR. K samotnej voľbe ani nedošlo, voľbu aj zasadnutie Súdnej rady odročili z dôvodu, že nemali noví členovia menovaní vládou a parlamentom dostatok času na naštudovanie materiálov. Nová voľba sa bude konať 11. mája.

Zobraziť celý článok

JH: „Argumentu nováčikov sa dá rozumieť, ale voľba predsedu NS SR sa mohla aj mala uskutočniť – k tomu nie je potrebné žiadne štúdium, iba dostatok hlasov. Tie sa však ani po doplnení novými odborníkmi, opäť nenašli.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-koalicia-na-detektor/463264-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi