HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 11.5.2020

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 11. mája (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovalo uvoľňovanie opatrení kvôli vírusu a začala sa debata o voľbe nového generálneho prokurátora. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Priemér: Štvrtá fáza uvoľňovania ekonomiky by mohla byť 20. mája

Koronakríza spôsobila prepad ekonomiky, má dosah na verejné financie a spoločný rozpočet.

Bratislava 10. mája (TASR) – Štvrtá fáza uvoľňovania opatrení proti šíreniu nového koronavírusu by mohla byť 20. mája. Predpokladom sú však dobré výsledky nakazených. Všetky prevádzky z poslednej fázy by sa však nemali otvoriť naraz. Povedal to predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) v relácii V politike na TA3.

Zobraziť celý článok

JH: „Isté je, že štvrtá fáza uvoľňovania bude, otázne je iba to, kedy. O tom, aj s prihliadnutím na vývoj v zahraničí rozhodnú orgány, ktoré o tom rozhodnúť môžu a majú. Nie premiér, ktorý takú kompetenciu nemá.“

Gröhling:Letné školy budú zamerané na výchovu žiakov a budú dobrovoľné

Princíp letných škôl podľa ministra nespočíva v tom, že žiaci budú sedieť v školských laviciach.

Bratislava 11. mája (TASR) – V prípade, že budú v letných mesiacoch otvorené letné školy, zameriavať sa budú na výchovu žiakov a čiastočne budú o vzdelávaní. Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) v rozhovore pre TASR uviedol, že budú dobrovoľné zo strany škôl a zriaďovateľov, ale aj zo strany rodičov a detí.

Zobraziť celý článok

JH: „Nie je to zlá myšlienka, ale okrem ponuky pre uvedených dobrovoľníkov, bude treba na to zabezpečiť aj financie, pedagógov a ďalší servis. Ponuka leží na stole, aký však bude po nej dopyt, sa iba uvidí.“

Klus si vie predstaviť otvorenie hraníc s Českom a Rakúskom cez leto

Riešia aj otázku otvorenia hraníc s Maďarskom.

Bratislava 10. mája (TASR) – Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (SaS) si vie predstaviť, že počas leta by sa mohli otvoriť hranice s Českom a Rakúskom. Povedal to v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O päť minút 12. Tieto krajiny podľa jeho slov javia „najväčšiu vôľu“ a rovnako od otvorenosti týchto hraníc je závislých najviac občanov. Hovorí o „mini Schengene“.

Zobraziť celý článok

JH: „Predstaviť si to vie každý a každý zrejme aj po tom túži. Je však jedno, ktorá krajina má k otvoreniu hraníc najväčšiu vôľu, dôležité je, aby mala najnižší počet ochorení. Výnimkou nemôže byť ani Česko.“

Tomáš: Smer súhlasí s verejným vypočutím kandidátov na šéfa GP

Generálny prokurátor by sa mal podľa Tomáša vyberať z radov prokurátorov.

Bratislava 10. mája (TASR) – Opozičný Smer-SD súhlasí s verejným vypočutím kandidátov na šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR. Taktiež aj s rozšírením zoznamu navrhovateľov, ktoré navrhuje koalícia. Je však proti tomu, aby vláda „účelovo menila zákon“. Uviedol to Erik Tomáš v relácii Na telo na televízii Markíza. Pri voľbe nového generálneho prokurátora nejde koalícia meniť zákon pre jedného človeka, hovorí podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí).

Zobraziť celý článok

JH: „Vládna koalícia má toľko poslancov, že je úplne jedno, s čím Smer-SD súhlasí a proti čomu je. Koalícia ich má toľko, že tentoraz si jej poslanci nemusia ani fotiť hlasovacie lístky.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-vynimkou-nemoze-byt-an/466366-clanok.html

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi