HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 25.5.2020

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 25. mája (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovali problémy s inteligentnou karanténou a tzv. Matovičov obrat. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Čaputová chce diskutovať s odborníkmi o zmenách fungovania prokuratúry

Zmenami spôsobu voľby šéfa prokuratúry by sa mali zaoberať aj poslanci Národnej rady (NR) SR na júnovej schôdzi.

Bratislava 22. mája (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová pozvala odborníkov z právnických profesií a inštitúcií, aby diskutovali o systémových zmenách fungovania prokuratúry na Slovensku. Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. Rokovanie prezidentky s odborníkmi sa má konať v utorok (26. 5.)

Zobraziť celý článok

JH: „Diskusia neuškodí nikomu. Navyše, v situácii, kedy poslancami vládnej koalície preložený návrh zákona nie je zlý, ale je horší ako zlý. A pritom ešte niektorí z nich nedávno lákali ľudí na priamu voľbu GP občanmi.“

Premiér: Ak bude blokáda diaľnice, urobím z toho trestný čin

Matovič na sociálnej sieti avizuje, že v pondelok dopoludnia zasadne opätovne konzílium a bude riešiť okrem iných tém aj možné otvorenie fitness centier a ostatných vnútorných športovísk.

Bratislava 25. mája (TASR) – Ak budú majitelia fitness centier blokovať v pondelok diaľnicu, predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) predloží návrh zákona, ktorý takéto konanie urobí trestným činom. Ak D1 blokovať nebudú, navrhne ich odškodnenie. Premiér to uviedol v nedeľu večer na sociálnej sieti s tým, že o otvorení fitness centier rozhodne iba konzílium odborníkov.

Zobraziť celý článok

JH: „To, čo kedysi poslanec I. Matovič podporoval – protesty podnikateľov – a dnes premiér I. Matovič kritizuje – protesty podnikateľov – možno označiť za Matovičovu piruetu. Vypovedá o všetkom.“

Šeliga sa ospravedlnil za nespustenie aplikácie

V diskusnej relácii sa debatovalo aj o zmene spôsobu voľby generálneho prokurátora.

Bratislava 23. mája (TASR) – Podpredseda parlamentu a koaličnej strany Za ľudí Juraj Šeliga sa ospravedlnil za to, že v piatok nespustili aplikáciu umožňujúcu stráviť karanténu v domácej izolácii. Zdôraznil však, že schválenie aplikácie nie je v rukách vlády. Podľa opozičného poslanca Erika Tomáša (Smer-SD) zlyhala komunikácia vlády. Spustenie aplikácie mali podľa neho ohlásiť, až keď bude pripravená. Uviedli to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Zobraziť celý článok

JH: „Ospravedlnenie je síce pekná vec a možno ho aj niektorí navrátilci prijali. Nič však nerieši – táto vládna akcia s inteligentnou karanténou skončila veľmi neinteligentne. Slušne povedané, blamáž ako hrom.“

PRIESKUM: Voľby by v máji vyhralo hnutie OĽaNO

Pred bránami parlamentu by zostali KDH s výsledkom 4,8 percenta, strana Za ľudí s 4,3 percenta hlasov.

Bratislava 24. mája (TASR) – Ak by sa voľby do Národnej rady (NR) SR konali v máji, zvíťazilo by hnutie OĽaNO so ziskom 22,9 percenta hlasov. Na druhom mieste by skončil Smer-SD, ktorý by volilo 21,6 percenta respondentov. Do parlamentu by sa dostalo šesť strán. Vyplýva to z prieskumu, ktorý od 14. do 21. mája na vzorke 1011 respondentov realizovala agentúra Focus pre televíziu Markíza.

Zobraziť celý článok

JH: „Je priďaleko k voľbám, aby sa z toho vyvodzovali nejaké relevantné závery. Je to len náznak toho, že I. Matovič ťahá stranu dole, ale nie je vylúčené, že keď sa Smer-SD rozštiepi, ocitne sa zase hore. Na chvíľu.“ 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-pirueta-i-matovica/469424-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi