HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 1.6.2020

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 1. júna (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovala príprava na otváranie škôl, stranícke prekáračky a pretrvávanie núdzového stavu. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Premiér: Buďme naďalej ostražití, hrozba koronavírusu naďalej číha

Buďme naďalej ostražití pri akomkoľvek stretnutí s cudzími ľuďmi, najmä tými, ktorí boli v zahraničí, vyzval Matovič.

Bratislava 30. mája (TASR) – Slovensko je aktuálne jednou z najslobodnejších rozvinutých krajín vo svete z pohľadu obmedzení pre ochorenie COVID-19. Vyhlásil to premiér Igor Matovič (OĽaNO). Ako však podotkol, treba mať na pamäti, že hrozba naďalej číha.

Zobraziť celý článok

JH: „Slovensko je na tom dobre preto, lebo v tom, čo začala vláda P. Pellegriniho – a k čomu ju pomkol bratislavský župan J. Droba – vláda I Matoviča pokračovala. S opatreniami to už však preháňa.“

Kollár: SR podľa mňa nepotrebuje núdzový stav, premiéra však chápem

Predseda parlamentu si myslí, že by sa už mohli uvoľňovať opatrenia v prípade povinnej štátnej karantény.

Bratislava 31. mája (TASR) – Slovensko už nepotrebuje mať vyhlásený núdzový stav pre pandémiu nového koronavírusu. Vyhlásil to predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) v nedeľnej diskusnej relácii V politike na TA3. Napriek tomu, ako tvrdí, chápe pohnútky premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), prečo tento stav ešte nebol zrušený, a to byť pripravený na druhú vlnu pandémie.

Zobraziť celý článok

JH: „Súhlas: s výnimkou toho, že pohnútky premiéra Igora Matoviča, byť pripravený na druhú vlnu pandémie, sú v priamom rozpore s ústavným zákonom, v ktorom sa o pohnútkach a chúťkach premiéra nepíše nič.“

Šeliga: Jedna strana v koalícii si nemôže uzurpovať všetko

Podpredseda parlamentu skonštatoval, že vládne strany musia spoločne niesť zodpovednosť a ukázať verejnosti, že to s otvoreným vládnutím myslia vážne.

Bratislava 28. mája (TASR) – Zodpovednosť za občanov a krajinu nesú štyri koaličné strany, jedna strana si nemôže uzurpovať všetko. Vyhlásil to podpredseda strany Za ľudí a parlamentu Juraj Šeliga v reakcii na informáciu o obsadzovaní štátnych podnikov a úradov.

Zobraziť celý článok

JH: „Keď sa strane Za ľudí vo vládnej koalícii nepáči, môže z nej odísť. Také je to jednoduché. Samozrejme, musí potom počítať aj s tým, že príde o vládne aj parlamentné kreslá. To je tiež jednoduché.“

Plénum má rokovať o voľbe generálneho prokurátora

Novelu zákona o prokuratúre a o rokovacom poriadku NR SR predložili do parlamentu koaliční poslanci.

Bratislava 28. mája (TASR) – Novela upravujúca výber kandidátov a voľbu generálneho prokurátora, vystúpenie prezidentky Zuzany Čaputovej o stave republiky, ale aj návrh, ktorým má Slovensko získať možnosť uchádzať sa o pôžičky z nástroja Európskej únie, to sú niektoré z tém, ktorými by sa mali poslanci Národnej rady (NR) SR zaoberať na ôsmej schôdzi parlamentu. Do lavíc sa zákonodarcovia vrátia v stredu 3. júna o 13.00 h. Vyplýva to z návrhu programu schôdze zverejneného na webe NR SR.

Zobraziť celý článok

JH: „Návrh v súvislosti s voľbou nového generálneho prokurátora je zlý, treba však počkať, či bude taký aj výsledok. Dôležité je, že kým sa parlament nedohodne s hlavou štátu, generálnym prokurátorom bude stále J. Čižnár.“ 

PRIESKUM: Strana P. Pellegriniho by dosiahla podporu 21,4 %

Zdroje podpory pre potenciálnu stranu Pellegriniho pochádzajú zo 48,6 percenta zo Smeru-SD, zo 6,2 percenta zo Sme rodina, z 5,5 percenta z ĽSNS.

Bratislava 31. mája (TASR) – V prípade vzniku politickej strany súčasného podpredsedu parlamentu a podpredsedu Smeru-SD Petra Pellegriniho by táto strana získala podporu 21,4 percenta voličov. Umiestnila by sa tesne za hnutím OĽaNO, ktoré by skončilo prvé s podporou 21,8 percenta hlasov. Strana Smer-SD skončila tretia s 9,6 percenta. Vyplýva to z prieskumu, ktorý robila agentúra Focus pre TV Markíza na vzorke 1011 respondentov od 14. do 21. mája. Výsledky prieskumu televízia prezentovala v nedeľnej relácii Na telo.

Zobraziť celý článok

JH: „Je to čudný prieskum. Je totiž úplne jedno, koľko častí vznikne zo Smeru-SD – či dve alebo hoci aj štyri – stále to bude iba Smer-SD. To je aj jediné, čo sa dá z uvedených výsledkov prečítať – ostatné je haluz.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-cudny-prieskum/470978-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi