HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 7.9.2020

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 7. septembra (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovalo rozhodnutie súdu v kauze vraždy J. Kuciaka a M. Kušnírovej, ale aj pokračovanie zápasu s koronavírusom. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

SLEDUJEME: Súd oslobodil Mariana K. a Alenu Zs., prokurátor sa odvolal

Tomáš SZ. je vinný v kauze vraždy J. Kuciaka, konštatoval súd v Pezinku. Správu priebežne aktualizujeme a ponúkame aj VIDEO.

Bratislava 3. spetembra (Teraz.sk/TASR) – Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) vo štvrtok oslobodil spod obžaloby v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej obžalovaných Mariana K. a Alenu Zs. Obžalovaného Tomáša Sz. súd uznal vinným a vymeral mu trest 25 rokov odňatia slobody.

Zobraziť celý článok

JH: „Nie je všetkým dňom koniec, ale mal by byť koniec odsúdenia nevinných osôb. Aj keď sa volá M. Kočner. Ak totiž súdy začnú rozhodovať iba na základe presvedčenej časti verejnosti – a nie paragrafov – bude krajina v ešte väčšej kaši ako je dnes.“ 

Prezidentka: Generálny prokurátor by mal byť politicky nezávislý

Premiér skonštatoval, že zmena vo vedení prokuratúry je potrebná čím skôr.

Bratislava 4. septembra (TASR) – Generálny prokurátor by mal spĺňať všetky osobnostné predpoklady, mal by byť odborne erudovaný a najmä by mal vyslať jasný signál o svojej politickej nezávislosti. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová po piatkových pracovných raňajkách s predsedom Národnej rady (NR) SR Borisom Kollárom (Sme rodina) a premiérom Igorom Matovičom (OĽANO). Kollár uviedol, že termín voľby nového šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR by mohol byť v novembri.

Zobraziť celý článok

JH: „Pani prezidentka by mala trochu vo vyjadreniach hamovať, pretože to bude ona, kto generálneho prokurátora vymenuje. A každý bude môcť posúdiť, či uvedené parametre hlavy štátu spĺňa. Čo však urobí potom, ak jej takého z parlamentu vôbec nepošlú?

Premiér:Celoplošné opatrenia závisia od schopnosti dohľadávať kontakty

Národný plán obnovy má v súčasnosti podľa Matoviča asi 96 strán a obsahuje približne 200 reforiem.

Bratislava 6. septembra (TASR) – V momente, keď bude prípadov nákazy COVID-19 pribúdať toľko, že hygienici nebudú schopní dohľadávať kontakty, budeme musieť nasadiť celoplošné opatrenia. Premiér Igor Matovič (OĽANO) to uviedol v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo. Rozhodujúci teda nemá byť počet prípadov, ale výskyt komunitného šírenia. Budúci týždeň plánuje zúčastniť sa aj na zasadnutí pandemickej komisie.

Zobraziť celý článok

JH: „Hygienici nie sú schopní dohľadať všetky kontakty už teraz, takže dôvod premiéra I. Matoviča opäť nesedí. Jeho súčasná taktika boja s koronavírusom už začína pripomínať  premorovanie obyvateľstva. Ešte chvíľu a zákazy budú iba na jedno – na nič.“

 Poslanci opäť schválili novelu zákona o elektronických komunikáciách

Úrad verejného zdravotníctva bude musieť predložiť parlamentnému ústavnoprávnemu výboru report, ako s údajmi narábal.

Bratislava 2. septembra (TASR) – Úrad verejného zdravotníctva SR bude môcť získavať od operátorov telefónne čísla ľudí, ktorí sa nachádzali v červených krajinách. Poslanci Národnej rady SR v stredu prelomili veto prezidentky a schválili novelu zákona o elektronických komunikáciách, ktorou sa mení aj zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Novela tiež hovorí, že pokuta za nedodržanie izolácie a karantény po návrate na Slovensko z červenej krajiny má byť do výšky 5000 eur. Hlava štátu už avizovala, že v prípade prelomenia jej veta sa chce obrátiť na Ústavný súd SR.

Zobraziť celý článok

JH: „Hlava štátu zmenila názor, čo je aj dôvod, pre ktorý koaliční poslanci tak ľahko prelomili jej veto. Iné do dôvodov napísala a iné potom rozprávala. Tak či onak, zákon možno ľahko obísť a Slovensko je už tiež zaraďované medzi červené krajiny.“

Smer-SD: I. Matovič poprel imidž politika, ktorý bojuje proti korupcii

Úrad vlády SR mal podľa informácií Smer-SD podpísať 31. marca zmluvu na právne služby s advokátskou kanceláriou Michala Miškoviča.

Bratislava 3. septembra (TASR) – Úrad vlády SR mal podľa informácií Smer-SD podpísať 31. marca zmluvu na právne služby s advokátskou kanceláriou Michala Miškoviča. Podľa strany tým premiér Igor Matovič (OĽANO) poprel budovaný imidž politika, bojujúceho proti korupcii. TASR o tom informoval vedúci tlačového oddelenia Smer-SD Ján Mažgút.

Zobraziť celý článok

JH: „Každá strana má vlastných našich človekov, napokon, toto pomenovanie straníckych chránencov zaviedol Smer-SD, keď bol pri moci. Mimochodom, Smer-SD vie aj to, že politik si robí iný imidž keď je v opozícii a iný keď má moc. A keď zistí, že je všetko inak.“

 Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-premorovanie-vladou/491599-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi