HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 28.9.2020

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 28. septembra (Teraz.sk) – Počas týždňa bolo hlavnou témou šírenie koronavírusu, ktorý sa správa celkom inak, ako chcú politici. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Prezidentka mimoriadne vystúpi v RTVS

Príhovor prezidentky odvysiela RTVS po skončení večerných správ na Jednotke v pondelok večer.

Bratislava 27. septembra (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová bude mať v pondelok večer príhovor v RTVS. „O mimoriadne vystúpenie vo verejnoprávnej televízii požiadala pani prezidentka v súvislosti so zhoršujúcou sa epidemiologickou situáciou,“ informoval prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

Zobraziť celý článok

JH: „Pani prezidentka verejne tvrdila ešte pred mesiacom, že to zvládneme. Mýlila sa. Nie je však ťažké odhadnúť, o čom bude rozprávať teraz – o zodpovednosti. Azda pritom nebude apelovať iba na občanov, ale aj na správanie sa politikov a vlády premiéra I. Matoviča.“ 

Premiér: Môže prísť k úplnému zákazu hromadných podujatí

Obáva sa, že kým sa prejaví efekt brzdiacich opatrení, najbližšie týždne prinesú ďalšie rekordné prírastky. Vyzval preto verejnosť k zodpovednosti i aktívnemu obmedzeniu rizika šírenia pandémie.

Bratislava 27. septembra (TASR) – Na Slovensku môže prísť k úplnému zákazu hromadných podujatí. Na sociálnej sieti to v súvislosti s nárastom infikovaných na nový koronavírus naznačil predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO), ktorý predpokladá, že trvanie tohto zákazu potrvá „kým krivke nárastu spoločnými silami nezlomíme väzy“.

Zobraziť celý článok

JH: „Samozrejme, že môže, ale nemôže o tom rozhodnúť iba premiér. Treba opakovať, že zodpovední za rozhodnutia sú rovnakou mierou aj jeho koaliční partneri vo vláde – Sme rodina, SaS aj Za ľudí. Premiér závisí od koalície, nie koalícia od premiéra.“

Predseda Správy štátnych hmotných rezerv odmietol obvinenia Šubovej

Pravda podľa Rudolfa nie je ani to, že Šubová nemala prístup k informáciám.

Bratislava 24. septembra (TASR) – Predseda Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Ján Rudolf ostro odmietol obvinenia bývalej podpredsedníčky tohto úradu Zuzany Šubovej. Tá vo štvrtok tvrdila, že jej Rudolf znemožnil prístup k informáciám o činnosti SŠHR a kryje spolupracovníkov bývalého šéfa SŠHR Kajetána Kičuru.

Zobraziť celý článok

JH: „Kým sa budú dvaja bývalí spolupracovníci jednej strany (SaS) sporiť, možno zopakovať, že personálna politika vládnej koalície – slušne povedané – nie je vôbec dobrá. Odchodov jej ľudí zo štátnych funkcií krátko po nástupe do nich, bolo už viac ako iba dosť.“

Pellegrini: Premiér by nemal viniť ľudí za nárast prípadov

Poukázal aj na to, že nefunguje aplikácia eKaranténa, ktorá sa v druhej vlne pandémie mohla využiť.

Bratislava 26. septembra (TASR) – Premiér Igor Matovič (OĽANO) by nemal kritizovať občanov za nezvládnutie pandémie nového koronavírusu na Slovensku a viniť ich za nárast prípadov. Nevytvára to dobrú atmosféru, myslí si expremiér Peter Pellegrini (nezaradený). Podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga (Za ľudí) hovorí, že ak je jazyk premiéra niekedy tvrdší, ešte to neznamená, že za tým nie je starosť o Slovensko. Obaja to uviedli v diskusnej relácii Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko.

Zobraziť celý článok

JH: „Problém nie je v tom, že je jazyk premiéra niekedy tvrdší, ale v tom, že je neslušný, často zavádzajúci až klamlivý. Stačí si porovnať situáciu a jazyk premiéra počas jarnej a jesennej vlny, vrátane jeho obhajoby pretrvávania núdzového stavu.“ 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-omyl-pani-prezidentky/496403-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Vládni žongléri

Ústavný problém môže mať koalícia presne tam, kde ho mať vôbec nechce – v zákone o STVR.

11. júna 2024
Fakty a argumenty

Povysávané

Voľby do Európskeho parlamentu sa skončili, načim sa vrátiť do reality na Slovensku.

10. júna 2024
Fakty a argumenty

O eurovoľbách

víťazoch a porazených

Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi