HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 12.10.2020

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 12. októbra (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovali hlavne opatrenia na zabrzdenie šírenia koronavírusu, ale vznikali aj s tým spojené politické škriepky. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Premiér: Zaťahujeme poslednú záchrannú brzdu, inak SR čaká lockdown

Opatrenia, ktoré sa majú na Slovensku v najbližších dňoch sprísniť, budú podľa premiéra platiť, kým sa sedemdňový kĺzavý medián nezníži pod 500.

Bratislava 11. októbra (TASR) – Slovensko sa v prípade aktuálnej situácie s pandémiou nového koronavírusu snaží zatiahnuť poslednú záchrannú brzdu. Ak nezafunguje, Slovensko čaká lockdown ako v Izraeli. Po rokovaní ústredného krízového štábu to vyhlásil premiér Igor Matovič (OĽANO) s tým, že Slovensko a jeho obyvatelia majú poslednú možnosť na to, aby boli opatrní a dodržiavali protiepidemické opatrenia. Predseda vlády chce so zástupcami Konferencie biskupov Slovenska (KBS) prediskutovať obdobie Dušičiek.

Zobraziť celý článok

JH: „Premiér I. Matovič by sa nemal ľuďom vyhrážať, ale v ich prospech pracovať. Mimochodom, odkedy a na základe čoho zase majú platiť čísla kĺzavého mediánu, ktorý bol už dávnejšie zrušený?“

Hlas-SD kritizuje opatrenia prijaté v súvislosti s novým koronavírusom

Zároveň žiadajú vládu a jej predsedu Igora Matoviča (OĽANO), aby predstavila plán pomoci postihnutým skupinám obyvateľstva.

Bratislava 11. októbra (TASR) – Opatrenia, ktoré v nedeľu prijal ústredný krízový štáb (ÚKŠ), sú výsledkom neschopnosti vlády SR bojovať s pandémiou nového koronavírusu tak, aby sa nemusela zásadne znižovať kvalita života ľudí a aby nemuseli byť ohrozené celé sektory slovenskej ekonomiky. Pre TASR to uviedla novovzniknutá strana Hlas-SD. Zároveň však tvrdí, že nie je čas na bojkotovanie týchto opatrení.

Zobraziť celý článok

JH: „Ústredný krízový štáb nemá právomoc prijímať žiadne záväzné opatrenia, môže iba čosi a komusi odporúčať. Jeho opatrenia tak naozaj nemôžu byť výsledkom neschopnosti vlády. To vie aj bývalý premiér, aj bývalá ministerka vnútra.“

MATOVIČ: SaS by mala zvážiť, či má predsedom strany zostať Sulík

Premiér ostro reagoval na kritiku vládnych opatrení proti šíreniu nového koronavírusu zo strany Richarda Sulíka.

Bratislava 12. októbra (TASR) – V strane SaS by si mali nájsť dôstojnejšieho reprezentanta, ktorý bude túto stranu viesť. Myslí si to predseda vlády Igor Matovič (OĽANO) po tom, čo predseda SaS Richard Sulík v nedeľu spochybnil rozhodovanie ústredného krízového štábu k opatreniam v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak si I. Matovič myslí, že zlyhanie jeho vlády v súvislosti s jesennou vlnou koronavírusu prebije koaličnou škriepkou s R. Sulíkom, potom sa mýli. Mimochodom, premiéra nie je nič do toho, kto je predsedom SaS, ale veľa do toho, kto bude a kto nie členom jeho vlády.“

Podpredseda NR SR Grendel mal pozitívny test na COVID-19

Grendel na sociálnej sieti vysvetlil, že nemal žiadne príznaky a test absolvoval preventívne, pretože bol v kontakte s osobou, ktorá bola v kontakte s pozitívne testovanou osobou.

Bratislava 12. októbra (TASR) – Podpredseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini (nezaradený) v pondelok informoval, že jeho parlamentný kolega Gábor Grendel (OĽANO) bol v parlamente, hoci bol pozitívne testovaný na nový koronavírus. Tvrdí, že sa nesprával zodpovedne, pretože neboli informovaní všetci poslanci a vedenie NR SR. Grendel tvrdí, že nemal žiadne príznaky, test absolvoval preventívne skôr, ako boli známe výsledky osoby, s ktorou sa stretol a ktorá mohla byť pozitívna. Pellegrini podľa jeho slov klame. Tvrdí, že riaditeľ Kancelárie NR SR konzultoval situáciu s hlavným hygienikom a záver bol, že zvolil správny postup a parlament nemusel prijímať žiadne opatrenia.

Zobraziť celý článok

JH: „Poslanci nemajú imunitu už dávno. A možno by aj bolo lepšie, keby bol parlament načas vyradený z prevádzky, lebo stále platí, že keď zasadá, životy aj peniaze ľudí sú v ohrození.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-ked-je-7-ludi-vela/499824-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Skúška

Toto nie je o zmierení ani upokojení situácie. To sú iba slová.

18. mája 2024
Fakty a argumenty

O Slovensku

O Slovensku.

16. mája 2024
Fakty a argumenty

Za čiarou

Slovensko je po postrelení premiéra iné, ako bolo.

15. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Ďalší výrazný signál.

13. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi