HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 26.10.2020

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 26. októbra (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovala príprava na celoplošné testovanie proti vírusu a havária predsedu parlamentu počas zákazu vychádzania. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

VIDEO: JE ROZHODNUTÉ: Vláda potvrdila zákaz vychádzania aj testovanie

Premiér potvrdil, že v okresoch Dolný Kubín, Tvrdošín a Námestovo na Orave a v okrese Bardejov sa v piatok 23. októbra o 8.00 h začne pilotné testovanie na nový koronavírus.

Bratislava 22. októbra (TASR) – Od soboty 24. októbra do nedele 1. novembra bude na celom Slovensku platiť zákaz vychádzania s výnimkou ciest na testovanie, do práce a zabezpečenia nevyhnutných potrieb či pobytu v prírode v okrese bydliska. V najdotknutejších okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov budú platiť prísnejšie pravidlá. Premiér Igor Matovič (OĽANO) o tom informoval po štvrtkovom rokovaní ústredného krízového štábu a vlády.

Zobraziť celý článok

JH: „Ide o útok na vírus, ktorý je povinne dobrovoľný. Zákaz vychádzania je zase ďalším dôkazom, že vláda situáciu podcenila a zanedbala. A robí to doteraz, stačí si všímať čísla.“

Testovanie sa neodporúča ak máte nad 65 rokov a väčšinu času ste doma

Na testovaní sa nezúčastnia klienti domovov sociálnych služieb a hospitalizovaní pacienti v nemocniciach, ktorým bude testovanie vykonané priamo v zariadeniach, spresnil rezort obrany.

Bratislava 21. októbra (TASR) – Celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 na Slovensku sa budú môcť zúčastniť všetci od desať rokov. Neodporúča sa len tým, ktorí majú nad 65 rokov a trávia väčšinu času vo svojich domovoch. Prípadne všetkým obyvateľom so zníženou mobilitou či zdravotnými obmedzeniami, ktorí sa prirodzene vyhýbajú sociálnemu kontaktu. Informuje o tom ministerstvo obrany na webovej stránke.

Zobraziť celý článok

JH: „Ide o snahu znížiť počet ľudí, aby národné testovacie manévre vyzneli percentuálne lepšie, ako budú. S tým súvisí aj  nová možnosť, aby si firmy testovali zamestnancov.“

Predseda parlamentu Boris Kollár mal vážnu autonehodu

Informoval o tom premiér Igor Matovič (OĽANO) na sobotňajšej tlačovej konferencii v Námestove.

Bratislava 24. októbra (TASR) – Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) je v nemocnici a je pri vedomí. Aktuálne ho podrobujú sérii vyšetrení, rozsah zranení zatiaľ známy nie je. Pre TASR to uviedla jeho hovorkyňa Michaela Jurcová.

Zobraziť celý článok

JH: „Bude zaujímavé vypočuť si vysvetlenie, aké pracovné povinnosti v danom čase, na danom mieste a s danou osobou riešil, keďže zákaz vychádzania platí pre všetkých. Samozrejme, každý by mu mal priať skoré uzdravenie.“

Pre výpadok poslancov pravdepodobne tento týždeň nebude schôdza NR SR

Podľa Petra Pčolinského viacerí poslanci môžu na zasadaní chýbať nielen pre riziko nákazy, ale aj z ďalších dôvodov.

Bratislava 26. októbra (TASR) – Októbrová schôdza Národnej rady (NR) SR pravdepodobne nebude ani tento týždeň. Dôvodom má byť výpadok viacerých poslancov pre riziko nákazy novým koronavírusom. Vzhľadom na pozitívny výsledok testu poslanca zo Sme rodina má ísť celý klub hnutia do karantény, a preto môže byť problémom, aby bol parlament uznášaniaschopný. TASR to potvrdil predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský. V koalícii sa preto rokuje o tom, či sa schôdza presunie na budúci týždeň. Definitívne by sa malo o presunutí schôdze podľa Pčolinského rozhodnúť v utorok (27. 10.) na poslaneckom grémiu.

Zobraziť celý článok

JH: „Rokovanie parlamentu má isté výnimky zo zákazov, vírusu sa však žiadne výnimky netýkajú. Pre život ľudí je výhodnejšie, keď parlament nerokuje, ako keď rokuje.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-utok-na-virus/502985-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi