HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 2.11.2020

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 2. novembra (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovali hlavne prípravy na celoplošné testovanie, ale aj nadchádzajúce voľby prezidenta USA. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Prezidentka: Víkendové plošné testovanie sa podarilo dobre zvládnuť

Uviedla, že hoci samosprávy nie vždy dostávali spoľahlivé informácie, venovali podľa nej obrovské úsilie tomu, aby testovacie miesta pripravili čo najlepšie.

Bratislava 1. novembra (TASR) – Víkendové plošné testovanie sa nepochybne podarilo dobre zvládnuť. Vyhlásila to na sociálnej sieti prezidentka Zuzana Čaputová. Ocenila všetkých, ktorí sa na príprave testovania podieľali. Špeciálne vyjadrila rešpekt samosprávam. Uznanie tiež vyjadrila ľuďom, ktorí bez konfliktov zvládli aj niekoľkohodinové čakanie na testy. Hlava štátu je rada, že sa nenaplnili obavy vrátane tých jej „a že vo výsledku každý, kto sa otestovať chcel, sa na test dostal“.

Zobraziť celý článok

JH: „Ide o uhol pohľadu – faktom je, že účasť na testovaní bola vysoká, rovnakým faktom sú však aj okolnosti, ktoré k nej viedli, vrátane potreby humanitárnej pomoci z Rakúska. A faktom tiež je, že premiér I. Matovič sa za tieto okolnosti ľuďom ospravedlnil.“

VIDEO: Druhé kolo pretestovania určite bude, uviedol premiér

Premiér zároveň avizoval, že ochranné rúška a iné protipandemické opatrenia ostanú platné aj po celoplošnom testovaní.

Bratislava 1. novembra (TASR) – Druhé kolo celoplošného pretestovania určite bude. Vyhlásil to premiér Igor Matovič (OĽANO) a pripustil, že v pár okresoch by testovanie byť nemuselo. Hovoriť o tom mieni s odborníkmi. Pri druhom kole argumentuje dobrými výsledkami z testovania na Orave a v Bardejove.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak je premiér už naozaj rozhodnutý, že druhé kolo určite bude aj bez názoru odborníkov, vyplýva z toho, že ich názor k tomu prakticky nepotrebuje.“ 

Šutaj Eštok: Buď sú testy úplne nevhodné, alebo tu nie je pandémia

Poukázal pritom na vedecké pochybnosti o efektivite testov a ich nižšej senzibilite odhaliť infikovaných.

Bratislava 1. novembra (TASR) – Buď sa potvrdilo, že antigénové testy sú absolútne nevhodné na získanie relevantných dát o rozšírení infekcie, alebo na SR žiadna pandémia nového koronavírusu nie je. Poslanec novovzniknutej strany Hlas – sociálna demokracia Matúš Šutaj Eštok to skonštatoval v diskusnej relácii TA3 V politike. Narážal pritom na jedno percento pozitívnych vzoriek z celkového počtu otestovaných počas sobotňajšieho (31. 10.) plošného testovania.

Zobraziť celý článok

JH: „Výsledky celoplošného testovania sú ohromujúce tým, že aj napriek útoku vírusu na okolité krajiny a zvyšok sveta, ktoré sprísňujú podmienky, je Slovensko akýmsi ostrovom, ktorému sa vírus vyhýba. Otázka znie iba tak, či je to nie je inak.“  

Trump pandémiu zľahčoval a Biden ho krizoval za superšírenie vírusu

Prieskumu verejnej mienky Reuters/Ipsos, ktorý bol zverejnený v stredu, ukazuje, že Biden pred Trumpom vedie na Floride v tesnom pomere 49 ku 47 percentám.

Tampa 30. októbra (TASR) – Protikladné prístupy k pandémii COVID-19 predstavili vo štvrtok počas predvolebných zhromaždení v jednom z rozhodujúcich štátov Florida americký prezident Donald Trump a jeho demokratický protikandidát Joe Biden. Informovala o tom agentúra Reuters.

Zobraziť celý článok

JH: „Pred voľbami je situácia v USA zaujímavá a napínavá, ale po nich bude zrejme zaujímavá a napínavá ešte viac.“ 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-po-prvom-kole/504722-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Slúška Pellegrinim

Tu máš a podpíš! Hneď a zaraz.

21. júna 2024
Fakty a argumenty

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi