HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 30.11.2020

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 30. novembra (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovali problémy s voľbou generálneho prokurátora, ale aj snemy viacerých strán. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Krajniak: Nepretestované deti by mali pokračovať v dištančnom štúdiu

Ako pozitívny príklad uviedol testovanie v zariadeniach sociálnych služieb, kde plošné testovanie rezort práce vykonáva od septembra v pravidelných intervaloch.

Bratislava 28. novembra (TASR) – Deti rodičov, ktorí by nesúhlasili s ich otestovaním na prítomnosť nového koronavírusu, by mohli vo vzdelávaní pokračovať naďalej dištančnou formou. V relácii RTVS Sobotné dialógy to uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

Zobraziť celý článok

JH: „Minister sa nemýli v tom, že ak sa majú žiaci testovať, musia s tým dať súhlas rodičia, ktorí môžu žiadať aj to, aby boli pri testovaní prítomní. Zvýšiť mobilitu žiakov a študentov pár dní pred Vianocami však znamená mať nepekné Vianoce.“

Smer-SD chce referendum o predčasných voľbách

Fico podotkol, že referendum je možné vyvolať dvoma spôsobmi.

Bratislava 25. novembra (TASR) – Opozičný Smer-SD v stredu podáva návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR, na ktorej by chcel prijať uznesenie o vyhlásení referenda. Na tlačovej konferencii o tom informoval predseda strany Robert Fico. V referende by sa chceli občanov pýtať, či sú za to, aby poslanci NR SR ústavným zákonom skrátili volebné obdobie tak, aby sa predčasné parlamentné voľby konali do 30. júna 2021.

Zobraziť celý článok

JH: „Referendum s takouto otázkou je úplne zbytočné preto, lebo ak aj bude úspešné, iba odovzdá moc ľudí rozhodovať naspäť poslancom. Z priamej demokracie tak urobí opäť zastupiteľskú. Ide o patvar, nie priame rozhodovanie voličov.“

OĽANO malo snem per rollam, predsedníctvo ostalo nezmenené

Predsedu hnutia si snem nevolil. Ostáva nim teda premiér Igor Matovič (OĽANO).

Bratislava 26. novembra (TASR) – Predsedníctvo hnutia OĽANO ostáva po pondelkovom (23. 11.) sneme nezmenené. Hnutie si opätovne zvolilo za podpredsedov Eduarda Hegera, Júliusa Jakaba, Jaroslava Naďa, Jozefa Viskupiča a Michala Šipoša. Informoval o tom Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO.

Zobraziť celý článok

JH: „Hnutie OĽaNO oficiálne neexistuje, existuje hnutie OĽaNO-Nova-KÚ-Zmena zdola, na ktoré sa premenovalo. Ide o jediný relevantný politický subjekt, ktorý nemá zverejnené stanovy, pričom bojuje za otvorenosť a transparentnosť v politike.“

Šéfom Hlasu-SD je Pellegrini, podpredsedami Saková, Tomáš a Raši

Pellegrini oznámil založenie nového politického subjektu v júni po tom, ako spolu s desiatimi poslancami odišiel zo Smeru-SD. Ministerstvo vnútra zaregistrovalo stranu 11. septembra tohto roka.

Bratislava 28. novembra (TASR) – Predsedom mimoparlamentnej strany Hlas-SD sa stal expremiér a poslanec Národnej rady SR Peter Pellegrini. Rozhodli o tom delegáti na sobotnom ustanovujúcom sneme strany.

Zobraziť celý článok

JH: „Patrí sa gratulovať, hoci je to zbytočné – predseda strany aj strana samotná sú na tom podľa výsledkov prieskumov verejnej mienky tak dobre, až sa tomu sami čudujú.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-nepekne-vianoce/511068-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

17. júna 2024
Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Vládni žongléri

Ústavný problém môže mať koalícia presne tam, kde ho mať vôbec nechce – v zákone o STVR.

11. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi