HORE

Dilema prezidenta Andreja Kisku

Uverejnené dňa 10.12.2017

Rozhodnutie Ústavného súdu vo veci kandidátov na post ústavného súdu vyvolalo aj na politickej scéne malé zemetrasenie. Oprávnene. Vo výrokovej časti totiž súd uviedol, že prezident A. Kiska porušil práva piatich kandidátov na post ústavného sudcu. Zároveň zrušil štyri rozhodnutia prezidenta o ich nevymenovaní do funkcie a ich vec vrátil hlave štátu na ďalšie konanie. A súčasne mu prikázal, aby znovu konal a rozhodol tak, že z dostatočného počtu kandidátov navrhnutých mi parlamentom vymenuje troch za sudcov Ústavného súdu. To všetko vo výrokovej časti rozhodnutia. V odôvodnení potom súd menovite uviedol, z ktorých kandidátov má prezident vybrať troch sudcov a napísal ich tam – rovných sedem.

S komentárom medzi prvými prišiel premiér R. Fico, ktorý zdôraznil, že prezident teraz musí vymenovať troch sudcov. Tým určil tón verejnej debaty, ktorej podľahli mnohí jej kibici, vrátane viacerých médií a ktorá je rovnako kategorická: prezident musí! A basta.

Lenže od čias predchodcu Andreja Kisku vo funkcii je známe, že prezident aj nemusí, čo je potrebné pri objektívnom posudzovaní možností rozhodovania hlavy štátu vziať do úvahy. Ak sa teda teraz prezident rozhodne inak, nepôjde o žiadny precedens. Tým nie je povedané, že sa tak rozhodnúť má – zodpovednosti za svoje rozhodnutie sa hlava štátu nedokáže zbaviť – iba to, že by sa tak nestalo po prvý raz. Koniec koncov, s takýmto postupom prezidenta – že aj nemusí – počíta aj samotná Ústava a to dokonca s takým následkom, že prezident viac prezidentovať už nebude.

Hlava štátu tak má dve hlavné možnosti:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Kocky sú vrhnuté

Preto sú dané zákony, aby silnejší nemohol všetko.

21. februára 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Za neslušné Slovensko.

19. februára 2024
Kaviareň

Ústavný súd nie je Ježiško

a studená vojna silnie

17. februára 2024
Fakty a argumenty

Rozhodnuté, podpísané

Nič z uvedeného nemožno vykladať tak, že novela Trestného zákona je fajn, že je dobrá a pre spoločnosť potrebná a výhodná. Lebo nie je.

16. februára 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi