HORE

Do roka a do dňa

Uverejnené dňa 12.3.2021

Ani nie do roka a do dňa od vzniku tzv. najlepšej vlády prichádza premiér I. Matovič o prvého člena – demisiu dnes podal minister zdravotníctva M. Krajčí. Oficiálne nie kvôli zlyhaniu vo funkcii, ale na základe politickej dohody vo vládnej koalícii. Tá vznikla krátko potom, ako sa R. Sulík a spol. pokúsili zvrhnúť I. Matoviča z funkcie.

Ak sa to už dnes niekomu celkom nezdá, stačí si pripomenúť udalosti a vyhlásenia spred niekoľkých dní. Premiér zostáva premiérom, ale ak nechcel stratiť väčšinu v parlamente, musel aj on – ľudovo povedané – pustiť perie, teda obetovať ministra zdravotníctva. Inak by SaS aj Za ľudí boli už nielen úplne na smiech, ale s pravdepodobnosťou, hraničiacou s istotou aj na odchode z vládnej koalícii. Nedá sa totiž oprávnene predpokladať, že by boli ochotní opakovať príbeh SNS z roku 2009, kedy táto strana prišla nielen o ministra, ale aj celý rezort životného prostredia a napriek tomu SNS zostala vo vládnej koalícii.

Krátky prejav prezidentky Z. Čaputovej po podaní demisie M. Krajčím bol viac osobný ako prezidentský. Netreba sa tomu však až tak veľmi čudovať, keďže hlava štátu žiadala oveľa viac, keď vyhlásila, že „je nevyhnutné, aby vláda vyvodila sebareflexiu a politickú zodpovednosť“ a jedným dychom dodala, že vôbec nestačí len výmena na poste ministra zdravotníctva“. Napokon, sama to istým spôsobom priznala, keď poverila dočasným vedením rezortu zdravotníctva ministra financií E. Hegera, a nie, povedzme, ministra R. Sulíka, ktorý už má isté skúsenosti aj s týmto rezortom, keďže zabezpečoval testy. A ktorý sa aj núkal, že je ochotný rezort zdravotníctva prevziať.

Treba totiž v tejto súvislosti povedať, že hlava štátu sama rozhoduje o tom, ktorého člena vlády dočasne poverí vedením rezortu člena vlády, ktorý podal demisiu, pričom nie je viazaná ničím, tobôž nie koaličnou dohodou vládnych strán o rozdelení moci. A rovnako, že dočasné poverenie môže trvať aj do konca volebného obdobia, to už záleží iba na premiérovi I. Matovičovi, či prezidentke ešte navrhne niekoho do funkcie ministra zdravotníctva vymenovať alebo nie. Platí totiž, že prezidentka bez jeho návrhu konať nemôže.

Tak či onak:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Podľa SaS zavádza I. Matovič, podľa I. Matoviča zavádza SaS. A obom zavadzajú občania.

16. mája 2022
Kaviareň

O autorite E. Hegera

a zbytočnom spore vládnej koalície

14. mája 2022
Fakty a argumenty

Je to inak, ale nie lepšie

Vláda vetuje pomoc ľuďom.

11. mája 2022
Fakty a argumenty

Bez slov

print screen dennik n

9. mája 2022
Z archívu

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi