HORE

Do týždňa a do dňa

Uverejnené dňa 7.10.2019

Ani program v zahraničí nezbavuje Z. Čaputovú zodpovednosti za riadny chod krajiny.

Už viac ako pred týždňom si parlament konečne splnil povinnosť a zvolil posledných kandidátov na ústavných sudcov. Na rade je tak hlava štátu, ktorá má taktiež povinnosť si z nich vybrať a vymenovať šiestich sudcov.
Prirodzene, prezidentka si podklady na rozhodnutie nerobí sama, ale ich pre ňu pripravuje jej kancelária. A tá môže a aj má konať bez ohľadu na to, či je hlava štátu v krajine prítomná alebo je v zahraničí. Inými slovami, prezidentka Z. Čaputová by už mala mať všetky potrebné podklady na rozhodnutie o kandidátoch k dispozícii. Aj preto, lebo v podstate ide iba o štyroch, ktorí boli zvolení naposledy – mená ostatných sú v kancelárii už tak dávno, že na ne zabudli aj viacerí poslanci, ktorí ich zvolili.

Je isté, že Z. Čaputová pri vymenovaní ústavných sudcov poruší Ústavu. Nemôže už konať inak, keďže k dispozícii má viac ako dvojnásobný počet kandidátov. Takúto zostavu a konšteláciu jej zanechal prezident A. Kiska, ktorému ju zase takú – nezvolením potrebného počtu kandidátov – pripravil parlament. Zhrnuté a podčiarknuté – za porušenie Ústavy v tejto súvislosti nesie plnú zodpovednosť parlament a v jeho rámci vládna koalícia, keďže má v ňom väčšinu poslancov. Niektorí z nich dokonca hlave štátu verejne dnes radia, ako by mala z kandidátov vyberať, keď tvrdia, že by mala postupovať aj podľa počtu hlasov, ktoré jednotliví kandidáti od poslancov vo voľbách dostali.

Na nič také a ani podobné však nemusí hlava štátu prihliadať.

Napríklad:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Skúška

Toto nie je o zmierení ani upokojení situácie. To sú iba slová.

18. mája 2024
Fakty a argumenty

O Slovensku

O Slovensku.

16. mája 2024
Fakty a argumenty

Za čiarou

Slovensko je po postrelení premiéra iné, ako bolo.

15. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Ďalší výrazný signál.

13. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi