HORE

Dobrá správa

Uverejnené dňa 20.6.2023

Netreba sa zatiaľ obávať – prezidentka Z. Čaputová nikam neodchádza ani nekončí, úradovať bude ešte rok.

 

Prezidentka Z. Čaputová dnes oznámila, že nebude kandidovať za prezidentku v nadchádzajúcich voľbách hlavy štátu. Je to dobrá správa, keďže tým po prvé ukončila rôzne špekulácie. A po druhé, môžu sa tak začať prezentovať uchádzači o post hlavy štátu, ktorí by sa v prípade, ak by opäť kandidovala, do volebnej súťaže z rôznych dôvodov neprihlásili.

Prirodzene, oznámenie Z. Čaputovej, že nebude kandidovať, časť spoločnosti rozosmúti, časť poteší a časť zostane ľahostajná. Nič zvláštne ani nenormálne. Iná vec je posudzovanie toho, že tí, ktorí sú z jej rozhodnutia sklamaní až plačliví, urobili v posledných dňoch veľa preto, aby k takémuto rozhodnutiu prezidentka aj dospela alebo sa v ňom utvrdila – ak ho totiž chceli zvrátiť, potom možno konštatovať, že to síce mysleli dobre, ale skončilo to ako vždy.

Po A. Kiskovi bude Z. Čaputová druhou hlavou štátu, ktorá sa nebude uchádzať o znovuzvolenie. Hodnotiť to možno aj ako následok ich politickej neskúsenosti a nezrelosti, s ktorou sa vrhli do prezidentských volieb. Až počas zbierania skúseností v praxi na najvyššom stolci uvideli a zažili na vlastnej koži, ako je politika po slovensky robená, že v paláci, ktorý je iba pozlátkom, sa pred ňou neukryjú, pričom neboli vôbec pripravení, ochotní a ani schopní znášať a strpieť takpovediac bežnú politickú prevádzku. Nemali s politikou totiž dovtedy žiadne praktické skúsenosti. A ani šťastnú ruku pri výbere spolupracovníkov – ak totiž verejne klamú a hlava štátu z toho nevyvodí dôsledky, potom bremeno klamstvo padá aj na ňu samotnú.

Inými slovami, Z. Čaputová bola veľmi dobrou aktivistkou, ale je neveľmi dobrou političkou. To nie je žiadna dehonestácia, na robenie politiky treba iné predpoklady ako pre občiansky aktivizmus – isto, aj túžbu po moci, ale najmä vedieť s mocou zaobchádzať. To sa Z. Čaputovej nepodarilo – neovládla moc, ale moc ovládla ju. Patrí k tomu aj výroba rôznych mýtov a fráz, napríklad, ale nielen o slušnosti. Z. Čaputovej nepomohla vyhrať prezidentské voľby slušnosť – ako to často zdôrazňuje – ale to, že sa R. Mistrík vzdal kandidatúry v jej prospech.

Netreba sa však zatiaľ obávať – prezidentka Z. Čaputová nikam neodchádza ani nekončí, úradovať bude ešte rok. A koniec-koncov, rozhodnutie môže stále ešte aj zmeniť. V mene a záujme Slovenska sme videli a zažili už aj onakvejšie veci. Faktom však je, že najmä v poslednom čase už vŕšila chybu za chybou – najľahšie zapamätateľná je tá, keď vyhlásila, že zmenila názor a rozhodla sa akceptovať aj septembrový termín volieb. Hoci po páde vlády, rozbitom parlamente a tekutej väčšine poslancov bolo každému jasné, že predčasné voľby majú byť čo najskôr a nie najneskôr. Napokon, aj s vymenovaním úradníckej vlády otáľala až dovtedy, kým ju vymenovať nebola donútená.

Azda najdôležitejšia úloha prezidentku Z. Čaputovú však  ešte len čaká:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Mimoriadne zaujímavé voľby.

22. júla 2024
Kaviareň

O ústavolapke R. Fica

a novom symbole v USA

20. júla 2024
Fakty a argumenty

A je to!

Hoci k politike patrí aj možnosť hlásať, že sa premiér R. Fico bojí a že má strach, nepatrí sa tomu aj veriť.

19. júla 2024
Fakty a argumenty

Hra (na) prezidenta

Je len na škodu veci, že prezident P. Pellegrini nemá ešte stále ani poradcu pre kultúru a médiá.

17. júla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi