HORE

Dom seniorov?

Uverejnené dňa 18.8.2018

Pomaly sa schyľuje k ďalšej novele Ústavy SR. Ministerstvo spravodlivosti už totiž ukončilo pripomienkové konanie k návrhu zmien, týkajúcich sa voľby ústavných sudcov, ktorá s ňou  súvisí.

Návrh, ktorý ministerstvo pripravilo nie je dobrý. Samozrejme, s jeho celkovým hodnotením ešte treba počkať, prinajmenej kým doputuje na rokovanie vlády, pretože ministerstvo ho počas legislatívneho pochodu mení. Na niektorých nápadoch však ministerstvo trvá – napríklad na zvýšení veku kandidátov zo 40 na 45 rokov, ako aj na zvýšení počtu voliteľov, keď mieni zaviesť ďalšiu novinku – kandidátov na ústavných sudcov má zvoliť najmenej 76 poslancov.

Ani v jednom z dvoch uvedených príkladov ministerstvo spravodlivosti rozumne nevysvetlilo, prečo by to tak malo byť. Rozumnejšie, ako zvyšovať spodnú hranicu veku uchádzačov o kandidatúru sa pritom javí stanoviť hornú hranicu, keďže ústavní sudcovia majú vo funkcii pôsobiť 12 rokov. Ústavný súd sa nemá javiť ako Dom seniorov, čo mu pri nestanovení hornej hranice veku kandidátov hrozí. Pre príklady netreba chodiť vôbec ďaleko, ale iba do Košíc, priamo na Ústavný súd.

Sudcovia, ktorým sa mandát na budúci rok nekončí, sú štyria. J. Baricová, J. Laššáková, S. Duriš a M. Mamojka. Ak vydržia na súde do skončenia ich mandátu, budú mať 73, 77, 63 a 79 rokov. Preto by bolo vhodné a potrebné – ak už je debata o veku – nezvyšovať spodnú, ale znížiť hornú hranicu veku kandidátov. Ak by bola napríklad stanovená na 60 rokov, mandát by sudcovia ukončili maximálne ako 72 roční.

Mimochodom, nič na tom nemení ani čerstvý argument prezidenta A. Kisku, ktorým odôvodnil, prečo sa rozhodol uprednostniť a vymenovať práve týchto štyroch kandidátov, a nie iných, keďže ich mal k dispozícii sedem:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Jednou vetou

Smer-SD a jeho predseda nie sú žiadnou hybridnou hrozbou.

2. júna 2023
Fakty a argumenty

Podpis prezidentky

Podpis predsedov parlamentu aj vlády pod zákonom byť musí, ale podpis prezidentky Z. Čaputovej pod ním byť nemusí, ale iba môže.

Fakty a argumenty

Skúška administratívou

Ak nefungujú poradcovia a politická administratíva, nefunguje nič.

30. mája 2023
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Rokovať je vždy dôležité.

29. mája 2023
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi