HORE

Hegerova vláda

Uverejnené dňa 30.8.2022

Je jasné, že SaS mieni povaliť vládu E. Hegera, ale či povalená aj bude, záleží iba od E. Hegera.

 

Doslova a do písmena už iba pár hodín delí Slovensko od ďalšej politickej katastrofy. Ak sa nestane zázrak, vládna SaS sa totiž premení na nevládnu, keďže jej štyria ministri podľa vlastných vyjadrení po rokovaní vlády podajú demisiu. Čo neznamená nič iné ako to, že SaS povalí aj tretiu vládu, keďže jej odchodom stratí kabinet premiéra E. Hegera v parlamente väčšinu. Ak sa teda nestane zázrak, potom zostane faktom – a trikrát potvrdeným – že SaS dokáže povaliť vlastné vlády, teda také, ktorých je súčasťou, ale nie iné: zatiaľ totiž nedokázala povaliť vlády vedené R. Ficom či P. Pellegrinim. A to už nie je náhoda ani osud, ale diagnóza.

Zázraky na poslednú chvíľu však v politike nemožno vylúčiť. Hoci čakanie na zázrak je niečo úplne iné ako rôzne špekulácie rôznych médií o tom, čo, kedy a ako urobí jeden z hlavných aktérov a problémov sporu I. Matovič. Aj preto, lebo to teraz ešte nevie ani on sám. Nemá žiadny zmysel sa týmito špekuláciami, spojenými s tým, kto, kedy a ako podá demisiu sa zaoberať a to z viacerých dôvodov. Tým hlavným je, že pri každej z nich existuje viacero premenných, pričom hlava štátu – ktorá bude po podaní demisií kľúčovým hráčom a ktorá má vlastné politické záujmy – môže konať aj inak, ako jej to niektoré médiá a politickí pionieri linkujú. Napríklad sa vôbec nemusí stať, že Z. Čaputová opäť vymenuje za ministra školstva plagiátora, keďže jej hanbou navždy zostane, že ho už raz do funkcie vymenovala. Obzvlášť, keď Z. Čaputovú prirovnáme k jej predchodcovi A. Kiskovi, ktorému stačila iba akási stará fotografia na to, aby odmietol J. Ráža ml. do funkcie ministra vymenovať.

Nateraz je kľúčovým hráčom ešte stále premiér E. Heger, ktorý môže aj zabrániť podaniu demisie ministrov za SaS. A je iba na ňom, či tak urobí, aj keď treba zopakovať, že E. Heger sa doteraz na udalosti iba pozeral a nechal sa nimi vliecť, namiesto toho, aby ich určoval a usmerňoval. A tak si možno ani nevšimol, že to je jeho vláda, ktorá sa rozkladá a rozpadá.

Teda:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Po voľbách

Voľbami sa nič nekončí, ale mnohé začína.

1. októbra 2023
Fakty a argumenty

O víťazovi volieb

a treťom v poradí, ktorý rozhodne o podobe vlády

Fakty a argumenty

O troch slobodách

Je skvelé, že to tak už dnes nie je.

29. septembra 2023
Fakty a argumenty

Jednou vetou

Neschopní a schopní.

28. septembra 2023
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi