HORE

Koaličný striptíz

Uverejnené dňa 16.2.2021

Menší ošiaľ vo vládnej koalícii vyvolala vyhláška ministerstva zdravotníctva, ktorou minister M. Krajčí vyčiarkol z množstva zdravotných dôvodov pre umelé prerušenie tehotenstva „počatie po 40. roku veku“. Znamená to, že od budúceho mesiaca už nebude platiť tento zákrok zdravotná poisťovňa, ale žena, ktorá sa ho rozhodne postúpiť. Ako obvykle aj tento spor možno hodnotiť najmä z hľadiska politického a vecného.

Z hľadiska politického: predsedníčka parlamentného výboru pre zdravotníctvo J. Bittó zareagovala síce nahlas, ale aj zavádzajúco. Podľa nej by sa mal minister M. Krajčí radšej začať venovať riešeniu problémov s ochorením Covid-19, keďže „medzičasom je totiž v tejto otázke najneúspešnejším ministrom na svete.“

O zavádzanie ide po prvé preto, lebo minister neurobil nič iné ako to, že postupoval v zmysle Programového vyhlásenia vlády, podľa ktorého sa vláda zasadí o ochranu nenarodených detí aj „zastavením podpory interrupcií pri matkách vo veku nad 40 rokov.“ A to po roku od parlamentných volieb začne aj platiť. Inými slovami, minister M. Krajčí neurobil nič potajomky, násilne či pokútne, ale tak, ako sa od neho očakávalo. V prípade, ak je prirodzené a samozrejmé, že Programové vyhlásenie vlády sa má nielen písať, ale tiež plniť.

Po druhé preto, lebo hoci možno súhlasiť s tým, že M. Krajčí je momentálne „najneúspešnejším ministrom na svete,“ netreba zabúdať na to, že od jari až do leta minulého roka patril k ministrom najúspešnejším. Tiež na svete. Skutočnosť, že takto obrátil, nie je vôbec iba jeho vinou – rovnako ako to nie je vinou iba premiéra I. Matoviča. Zodpovedná za túto piruetu je totiž celá vládna koalícia, teda vrátane SaS a teda aj vrátane J. Bittó. Z toho sa nedá vyvliecť ani vyzliecť, to je fakt.

Isto:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Poverený neznamená zvolený.

16. apríla 2024
Kaviareň

O demokratoch

a ich kampani

11. apríla 2024
Fakty a argumenty

Ústavný alebo vymyslený?

S tým súvisí druhý problém – okrem rečí totiž neexistuje žiadny oficiálny dokument, ktorý by ich potvrdzoval.

10. apríla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Po voľbách je všetko inak.

8. apríla 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi