HORE

Koalovanie

Uverejnené dňa 9.8.2023

Hoci sa dnes všetci prsia, že nebudú koalovať s hocikým, keď sa bude deliť moc, vymenia predvolebné sľuby za povolebnú realitu.

 

Necelé dva mesiace pred predčasnými parlamentnými voľbami sa čoraz častejšie zjavujú správy o tom, s kým je ochotná tá-ktorá strana/koalícia ísť do koalície po voľbách. Povedané skratkou, s kým bude koalovať a s kým už nie.

Aj napriek takmer až miestoprísažným vyhláseniam či dušovaním sa, treba poznamenať, že ide iba o súčasť planých predvolebných sľubov. Stále platí, že keď strany/koalícia voličov lákajú, pekne – hoci falošne – im pritom spievajú. Nie je to nič odsúdeniahodného, taká je volebná kampaň všade, keďže kampaň je čas rozdávania sľubov. Čoraz častejšie pritom možno pozorovať, že voliči na ne naletia a zháčia sa až keď stoja sami za volebnou plentou, držiac v ruke hlasovacie lístky. Výsledky volieb sú tak iné ako výsledky prieskumov.

Týka sa to aj vyhlásení straníkov/koaličníkov pred voľbami a po voľbách. Je to prirodzené, keďže situácia pred voľbami a po voľbách je diametrálne odlišná. Pred voľbami každý kandidujúci sľubuje voličom zniesť aj modré z neba a po voľbách si ho časť z nich nájde pod očami. Zázraky na počkanie a nemožné do troch dní. Je to prípustné, hoci v následných voľbách sa darí stranám/koalíciám zväčša burcovať voličov o čosi pomenej. Výnimkou sú výnimočné situácie, ktoré však nesúvisia s politickou prácou, ale skôr s vážnymi a zväčša aj tragickými udalosťami, ktoré zasiahnu značnú časť spoločnosti.

No. Ak dnes hocijaký straník s vážnou tvárou tvrdí, že po voľbách nepôjde v žiadnom prípade do vládnej koalície s hentým, onen s tamtým a ďalší s onakým, veriť možno iba tým, ktorí sa do parlamentu nedostanú. Výnimku do predchádzajúcich volieb tvorili extrémisti, ale aj to sa vďaka trom rokom pôsobenia bývalej vládnej koalície po voľbách v roku 2020 už zmenilo. Takže hoci sa dnes strany/koalícia prsia, že nebudú koalovať s hocikým, keď príde na lámanie chleba – delenie moci – vymenia predvolebné sľuby za povolebnú realitu. V mene záchrany krajiny, ktorú však voliči zachraňujú už od jej vzniku, aj keď si to nemuseli všimnúť ani uvedomiť.

Postačí azda iba jeden príklad:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Kocky sú vrhnuté

Preto sú dané zákony, aby silnejší nemohol všetko.

21. februára 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Za neslušné Slovensko.

19. februára 2024
Kaviareň

Ústavný súd nie je Ježiško

a studená vojna silnie

17. februára 2024
Fakty a argumenty

Rozhodnuté, podpísané

Nič z uvedeného nemožno vykladať tak, že novela Trestného zákona je fajn, že je dobrá a pre spoločnosť potrebná a výhodná. Lebo nie je.

16. februára 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi