HORE

Nájdi rozdiel

Uverejnené dňa 26.2.2022

Veľkosť, sila, charakter a um aj politikov sa najviac obnaží a prejaví v krízových situáciách. Prezidenti M. Zeman vs. Z. Čaputová:

Vážení spoluobčané,

dnes v časných ranních hodinách Ruská federace zaútočila na Ukrajinu. Jedná se o akt nevyprovokovatelné agrese, který je zapotřebí důsledně odsoudit, a to nikoli pouze slovy, ale také činy. Mám rád ruskou kulturu, vážím si obětí ruského lidu ve druhé světové válce, ale to neznamená, že budu souhlasit s tím, aby na území suverénního státu bez vyhlášení války vstoupila cizí armáda. Prostudoval jsem si podrobně projev prezidenta Putina z dnešního rána a odpovím na něj jedinou větou. Domnělé nebo skutečné chyby, jako bylo bombardování Jugoslávie nebo vstup do Iráku, nemohou být ospravedlněním chyb vlastních. Rusko se tímto činem dopouští zločinu proti míru.

Před několika dny jsem řekl že Rusové nejsou blázni a že na Ukrajinu nezaútočí. Přiznávám, že jsem se mýlil. Iracionální rozhodnutí vedení Ruské federace způsobí výrazné škody samotnému ruskému státu. Domnívám se, že je načase sáhnout k daleko tvrdším sankcím, než byly původně plánovány, a mám tím na mysli především sankci v oblasti takzvaného SWIFTu, což je mezinárodní bankovní či finanční síť, která by znamenala vyřazení Ruské federace z platebního styku. Šílence je zapotřebí izolovat a nebránit se vůči němu pouze slovy, ale konkrétními opatřeními.

Chtěl bych vyzvat naše občany ke klidu. Chtěl bych vyjádřit plnou podporu Ukrajině, jejímu vedení a jejímu lidu. Zítra odpoledne se zúčastním videokonference hlav států Severoatlantické aliance, a pozval jsem na tuto videokonferenci i pana premiéra Fialu, protože se domnívám, že i když se třeba lišíme v názorech na státní rozpočet, v této vážné situaci je zapotřebí postupovat naprosto jednotně.

Věřím, že se situace uklidní, nikoli však zbabělým kompromisem, ale rozchodnou reakcí proti agresorovi. Hluboce lituji, že k tomu dochází, ale musíme se chovat jako stateční lidé, kteří si nenechají agresi ve vlastním zájmu líbit.

Děkuji vám za vaši pozornost.

Miloš Zeman, prezident republiky, Česká televize, 24. února 2022

 

Prezidentka Zuzana Čaputová vystúpila vo štvrtok 24. februára 2022 s mimoriadnym príhovorom v RTVS v súvislosti so začiatkom ruskej vojenskej invázie voči Ukrajine.

„Vážené spoluobčianky, vážení spoluobčania!

Dnes ráno sme sa prebudili do reality, ktorú sme už považovali za minulosť. Svet obleteli správy o ruskej vojenskej agresii voči Ukrajine.

Je to nepredstaviteľný zásah do doterajšieho fungovania sveta, kde sa riešenia hľadali v prvom rade diplomaticky a s rešpektom k suverenite a územnej celistvosti iných štátov.

Dnes už musí byť každému jasné, kto sa bráni a kto útočí. Dnes je jasné, že aj krajiny ako je Slovensko sa musia na svoju obranu pozerať v kontexte tejto novej a veľmi konkrétnej hrozby. Útok Ruska totiž prepisuje novodobú históriu. To, čo doposiaľ nebolo možné, sa od dnešnej noci stalo skutočnosťou.

Predstavme si, že by sa niektorý z našich susedov rozhodol, že chce vojenskou silou zmeniť pomery na Slovensku. Niekoľko mesiacov by sústreďoval dvestotisíc vojakov v okolí našich hraníc a napokon by na nás zaútočil.

Staršie generácie si ešte pamätajú rok 1968, keď sovietske tanky prišli na Slovensko, aby poskytli ochranu pred neexistujúcou kontrarevolúciou. Niečo podobné sa deje na Ukrajine teraz, dokonca oveľa horšie.

Pred pár hodinami mi telefonoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Jeho prvé slová boli: „Zuzana, bombardujú nás, zahynulo veľa vojakov, aj civilistov.“ Prosí nás o podporu v podobe sankcií voči Rusku, o materiálnu a humanitárnu pomoc. A opakovane ďakoval Slovensku a Slovákom.

Keď si niekto myslí, že sa nás to netýka, mýli sa. Ak Rusko ovládne Ukrajinu, budeme mať za hranicami nášho štátu nového suseda, ktorý celému svetu práve ukazuje, že sa nezastaví pred ničím, ani pred napadnutím inej krajiny. V tejto chvíli nás viac, ako kedykoľvek pred tým chráni fakt, že sme súčasťou spoločenstva, kde napadnutie jedného štátu by bolo napadnutím všetkých našich spojencov. A to nás robí silnými.

Táto situácia však prináša aj jeden silný benefit. A to je zjednotenie väčšiny sveta. Nateraz neexistuje vyjadrenie žiadneho štátu sveta, ktorý by schvaľoval ruský útok voči Ukrajine. Žiadneho štátu sveta. Ruské politické vedenie ostáva celkom zaslúžene osamotené. Zjednotili sme sa vo svete na odsúdení ruskej agresie a na solidarite s Ukrajinou. A Slovensko je toho súčasťou.

Zároveň chcem oceniť, že aj drvivá väčšina slovenskej politickej reprezentácie sa zhodla na odsúdení ruskej agresie. Viem, že žijeme mimoriadne ťažké časy, a že tu máme veľa sporov, ale je dôležité, aby sme teraz čo najviac držali spolu.

Chcem upozorniť na silnú ruskú propagandu, ktorá pôsobí nielen na Ukrajine, ale aj tu na Slovensku a v ďalších štátoch. Naše bezpečnostné služby podrobne monitorujú kroky jednotlivých jej aktérov. Budete najmä na sociálnych sieťach dezinformovaní rôznymi falošnými informáciami. Je treba byť pozorný k zdrojom, z ktorých informácie čerpáte, lebo šírenie klamstiev už nie je len nevinná hra alebo omyl. Je to cielený a intenzívny pokus destabilizovať našu krajinu. Lebo čím rozdelenejší sme vo vnútri, tým slabší budeme aj navonok.

Vážené občianky, vážení občania,

viem, že mnohí z vás, obzvlášť mladí ľudia, prežívate pocity strachu z toho, či vojnový konflikt nemôže zasiahnuť aj Slovensko. Chcem vás preto opätovne uistiť, že naša územná celistvosť a bezpečnosť nie je bezprostredne ohrozená. Ostaňme preto pokojní, i keď ostražití a pripravení. Buďme ľudskejšími jednak medzi sebou, ale aj voči ľudom z Ukrajiny, ktorí utekajú pred vojnou. Sú to ľudia ako my, ktorí chceli žiť svoje bežné životy, kým ich nevyhnala vojna.

Každá kríza je skúškou, a verím, že v tejto skúške obstojíme!“

 

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Skvelá správa.

22. apríla 2024
Fakty a argumenty

O túžbe SNS

a odvolaní J. Mazáka

20. apríla 2024
Fakty a argumenty

Čakanie na riaditeľa

Postačí, ak si prezidentka Z. Čaputová spomenie na to, akou prezidentkou chcela byť a akou je.

19. apríla 2024
Fakty a argumenty

Prvenstvo J. Mazáka

Odvolať predsedu Súdnej rady nejde len tak mirnix-dirnix.

17. apríla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi