HORE

Neskoro, ale predsa

Uverejnené dňa 7.5.2023

Ak by prezidentka či premiér kauzu chceli riešiť, S. Vlčan by nebol ministrom už dva týždne.

 

To, čo prezidentka Z. Čaputová nevidela v decembri 2020, keď padla vláda a čo odmietala vidieť ešte v apríli 2023 pri kauze ministra R. Mikulca, uvidela tento týždeň – úplnú neschopnosť jej vlády pod vedením E. Hegera. Aj keď vecných a politických indícií bolo neúrekom a nevidel ich iba ten, kto ich vidieť nechcel.

Slovensko však napokon bude mať opäť novú vládu – v poradí tretiu v tomto volebnom období. Prezidentka to oznámila s tým, že ju vymenuje niekedy po 14. máji 2023. Vyslovila však aspoň meno budúceho premiéra, ktorým sa má stať súčasný viceguvernér NBS Ľ. Ódor. Mená ostatných členov vlády chce zverejňovať postupne, takže treba vyčkať. Možno konštatovať, že ide vskutku o neobvyklý krok, keďže stávajúci čas môžu súčasní členovia vlády využiť naozaj na viacero spôsobov. A obzvlášť potom, ako mená tých budúcich mala hlava štátu podľa vlastného vyjadrenia pripravené už skôr.

Dôvody, pre ktoré sa prezidentka Z. Čaputová rozhodla pristúpiť k vymenovaniu tzv. úradníckej vlády, nie sú v tejto chvíli dôležité, keďže dôležitejšie je, že koná. Potvrdzuje tým síce známe pravidlo, že politici sa správajú rozumne až potom, ako predtým vyčerpali všetky ostatné možnosti, ale ani to nie je v tejto chvíli rozhodujúce. Do konca tohto volebného obdobia a zostavenia novej vlády totiž zostáva ešte niekoľko dlhých mesiacov, pričom do úvahy treba vziať aj to, že to bude hlava štátu, ktorá určí, kedy príde k výmene úradníckej vlády za vládu riadnu, teda vzniknutú na základe výsledkov volieb.

Faktom je, že zlyhanie vlády E. Hegera je tiež zlyhaním prezidentky Z. Čaputovej, ktorá ju mala pod kontrolou. Ústavne aj politicky to bola totiž jej vláda rovnako, ako bude jej aj budúca vláda úradníkov. Možno to povedať aj na základe poslednej kvapky, ktorou zrejme bola kauza troch členov vlády – E. Hegera, S. Vlčana a J. Budaja. Ako totiž vyzradil E. Heger, prezidentka vedela o neštandardnom postupe v postupe pridelenia dotácie bezmála 1,5 miliónov eur firme S. Vlčana už dva týždne, ale nekonala, hoci konať mohla a mala. Takže teraz už či chce alebo nechce, konať z donútenia musí.

Politické vyhlásenia

Mimochodom:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Vládni žongléri

Ústavný problém môže mať koalícia presne tam, kde ho mať vôbec nechce – v zákone o STVR.

11. júna 2024
Fakty a argumenty

Povysávané

Voľby do Európskeho parlamentu sa skončili, načim sa vrátiť do reality na Slovensku.

10. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi