HORE

Neskoro, ale predsa

Uverejnené dňa 3.8.2020

Prvé veto

Po prvý raz v tomto volebnom období sa postavila prezidentka Z. Čaputová parlamentu na odpor a oznámila vrátenie hneď troch noviel zákonov na opätovné prerokovanie do parlamentu: o prokuratúre, o komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím a o elektronických komunikáciách.

Urobila tak po viacerých schválených zákonoch, ktoré si veto pýtali už oveľa skôr. Azda najlepším príkladom uvedeného je osud tzv. podnikateľského kilečka z dielne ministra R. Sulíka. Pretože aj obyčajní ľudia isto chápu, že ustanovenia tohto zákona, ktoré nadobúdajú účinnosť až v budúcom roku, nebolo naozaj potrebné schvaľovať v skrátenom legislatívnom konaní. Rovnako ako ani tie, ktoré nadobúdajú účinnosť v roku 2022 a už vôbec nie tie, ktoré nadobúdajú účinnosť až v roku 2023.

Akokoľvek, na to, že hlave štátu akosi pri novej vládnej koalícii ušla pozornosť pri podpisovaní zákonov, upozornil už aj ústavný súd. Rozhodnutím, ktorým pozastavil účinnosť tzv. špehovacieho zákona. Ani ten totiž prezidentka Z. Čaputová – a to opäť aj napriek viacerým upozorneniam o jeho očividnom rozpore s mantinelmi ústavy – nevrátila parlamentu na opätovné prerokovanie a brániť základné práva a slobody ľudí pred parlamentom tak museli, žiaľ, až opoziční poslanci a súd.

Napokon:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Jedna noha SaS.

16. augusta 2022
Kaviareň

O situácii

vo vládnej koalícii

15. augusta 2022
Rozhovory

Nová doktrína vlády

Možností, ako predlžovať agóniu vlády, je jednoducho ešte stále veľa.

Fakty a argumenty

O zákopoch

a straníckych manévroch

11. augusta 2022
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi