HORE

O dôveryhodnosti médií

Uverejnené dňa 19.6.2017

Nikdy som sa netajil tým, že zrušenie samoamnestií, ktoré vydal obmedzený prezident V. Mečiar považujem za nesprávne. Zastával som ho už v čase, kedy premiér M. Dzurinda  hľadal spôsob, ako s nimi naložiť tak, aby sa kauzy, ktorých sa týkali, mohli riadne vyšetriť. K akému výsledku jeho rozhodnutie po viacerých debatách viedlo, je všeobecne známe – Ústavný súd ho poslal do čerta. M. Dzurindu aj jeho rozhodnutie.

Opakujem to iba preto, lebo – prirodzene – vnímam aj iné názory z verejnej debaty. Napokon, prvý návrh na zrušenie amnestií ústavným zákonom uzrel svetlo sveta krátko po uvedenom rozhodnutí Ústavného súdu a podávanie ďalších skončilo iba nedávno, po schválení novely Ústavy, takže ich za ten čas bolo viac ako dosť. Nebudem sa nimi teraz zaoberať, ani uvádzať vlastné, koniec-koncov iba na tejto stránke je zrušeniu amnestií venovaných viacero článkov a rozhovorov.

Aj tak ma však prekvapila až hystéria zástancov schváleného riešenia, teda novely Ústavy.  Neveľmi, ale predsa. Neexistoval k nej totiž žiadny relevantný dôvod. Iba obyčajné podozrievanie, ktoré však nebolo vôbec namieste. To bolo možné odhadnúť a to potvrdil aj čas. Je mi pritom jasné, že „argument“ lebo Fico je v médiách značne obľúbený a pre mnohých konzumentov aj postačujúci. Taká hysterická situácia, ktorá v súvislosti s novelou Ústavy, zrušujúcou samomamnestie vznikla, tu však už naozaj dávno nebola. Posúďte sami, na základe niekoľkých titulkov článkov:

Je vymaľované: Koalícia hodí amnestie k nohám Ústavného súdu vďaka Kotlebovi. Mazák: Koaličný návrh na zrušenie amnestií je nepodarený vtip. Fico topí amnestie. Koalícia znížila šancu na zrušenie amnestií! Zrada voči signatárom, právnikom aj osobnostiam. Prečo je Ficov postoj k amnestiám zákerný.

A tak ďalej a tak podobne, nestojí to za rešerš, ale takéto a podobné titulky hučali z denníkov a .týždenníka, ktoré – opakujem – horlili a bojovali „vší sílou“ za zrušenie amnestií a rovnakou „vší sílou“ to súčasne spochybňovali.

Výsledok hovorí o tom, že ich zase raz R. Fico dostal na kolená. Alebo oblbol. Vyberte si. Faktom zostane, že v tejto súvislosti bola dôveryhodnosť R. Fica oveľa vyššia, ako dotknutých médií. Čo vôbec nie je dobré, ale hlúpe.

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Ústavní žongléri

Vyhral každý, spokojný s rozhodnutím je Ústavný súd aj politickí aktéri. Prehrala iba Ústava. Veď je to len papier.

1. marca 2024
Fakty a argumenty

Všetko je tajné

Kruciálna otázka znie inak ako na zmeny v štatúte.

28. februára 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Obštrukcia a zákon.

26. februára 2024
Kaviareň

O omyle poslankýň

a podaniach na Ústavnom súde

24. februára 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi