HORE

Pasca premiéra Fica

Uverejnené dňa 6.3.2024

R. Fico vtiahol úmyselne P. Pellegriniho do ďalšej hry – ak by nechcel, aby sa stal prezidentom, nekonal by inak.

 

Predseda Ústavného súdu I. Fiačan sa nechal vtiahnuť do politickej hry premiéra R. Fica a oficiálne sa vyjadril k jeho „otázkam“, ktoré vzniesol deň predtým. Okrem iného sa mu tak podarilo držať tému novely Trestného zákona, ktorej súd pozastavil účinnosť – s výnimkou zrušenia špeciálnej prokuratúry – pri živote.

Ako obvykle aj táto udalosť má politické aj vecné hľadisko. Nemá hľadisko súdne, pretože rozhodnutie súdu platí, čo napokon nespochybňuje ani premiér a ani nikto iný. Z politického hľadiska tak možno konštatovať, že spor o interpretáciu rozhodnutia súdu k uvedenej novele je celkom zbytočný. Z čoho hneď vyplýva aj to, že predseda Ústavného súdu sa v ňom nemôže rovnať ba ani len porovnávať so štvornásobným premiérom, ktorý sa živí politickou prácou už viac ako tri desaťročia. Navyše, žiadna relevantná debata ani nemôže byť vedená medzi vládou, ktorú reprezentuje premiér a súdom, ktorý reprezentuje jeho predseda. Ak niekto vôbec môže udržať či nastavovať Ústavnému súdu mantinely, je to parlament, ale nie vláda. Inými slovami, Ústavný súd je síce jedným z centier moci, ale koľko moci mu prináleží, už záleží od parlamentu. Napokon, keď sa parlament-ústavodarca rozhodne, že Ústavný súd nie je vôbec potrebný, môže ho aj zrušiť a jeho úlohy zabezpečiť iným spôsobom.

Samozrejme, ospravedlnenie sa I. Fiačana bude prezentované ako úspech R. Fica. Inak to jednoducho nevychádza. Predseda Ústavného súdu totiž priznal chybu – únik informácií zo súdu – po vyjadrení premiéra, a nie pred ním.

Samozrejme po druhé:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Čakanie na riaditeľa

Postačí, ak si prezidentka Z. Čaputová spomenie na to, akou prezidentkou chcela byť a akou je.

19. apríla 2024
Fakty a argumenty

Prvenstvo J. Mazáka

Odvolať predsedu Súdnej rady nejde len tak mirnix-dirnix.

17. apríla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Poverený neznamená zvolený.

16. apríla 2024
Kaviareň

O demokratoch

a ich kampani

11. apríla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi