HORE

Petície za referendum

Uverejnené dňa 9.2.2021

Aktuálne sa na Slovensku uskutočňujú dve petičné akcie za vyhlásenie referenda. Prvú z nich organizuje KOZ SR už od konca minulého roka a má spolu päť otázok, druhú zastrešuje E. Erdélyi v spolupráci s viacerými politickými stranami s jednou otázkou.

Nakoľko sú obidve petičné akcie pre ľudí dôležité, rozhodnú ľudia sami. Nikto iný. Základnou podmienkou pre vyhlásenie referenda je totiž predloženie najmenej 350 tisíc právoplatných podpisov pod petíciou, požadujúcou jeho vyhlásenie. Bez nich treba na referendum zabudnúť, s nimi sa môže uskutočniť. Môže, ale tiež nemusí, keďže prezidentka Z. Čaputová má právo nechať posúdiť otázky ešte pred vyhlásením referenda ústavnému súdu.

Je zrejmé, že z dvoch prebiehajúcich petičných akcií má navrch tá, ktorú aktívne podporujú politici. Inými slovami, hoci nejde o súťaž v rýchlosti zbierania podpisov, možno oprávnene predpokladať, že takpovediac všeobecná politická otázka o predčasných voľbách je pre mnoho ľudí oveľa jednoduchšia ako päť otázok, ktoré im ponúka politika odborárov z KOZ SR.

Tak či onak, teda v prvom aj v druhom prípade je iba fajn, že petičné ponuky ležia na verejnom stole a ľudia sa môžu slobodne rozhodnúť, či ich podpíšu alebo nie. Možno to povedať aj tak, že ide o ich ďalšie testovanie, ale bez paličiek a špáraní sa v nose. Nad znením otázok v petícii sa pritom netreba veľmi trápiť – dôležitejšia je možnosť ľudí aktívne sa zapojiť do spravovania vecí verejných aj touto formou. Nie otázky, ktoré sa už beztak nedajú zmeniť, keďže obe petičné akcie sú v plnom prúde. K poznámka pod čiarou patrí, že podobne je to aj so spochybňovaním výsledkov úspešného referenda: reči viacerých poslancov, že výsledky nebudú rešpektovať, sú len odrádzaním ľudí. Základným a neodškriepiteľným faktom totiž je, že od poslancov štátna moc naozaj nepochádza, hoci ich platí.

K referendám alebo k referendu je ešte ďaleko. Aj preto sú úvahy o tom, čo bude ak bude alebo čo bude ak nebude či ak nebude čo potom bude, vskutku predčasné. To príde na rad až neskôr. Zatiaľ stačí konštatovať:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Všetko je tajné

Kruciálna otázka znie inak ako na zmeny v štatúte.

28. februára 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Obštrukcia a zákon.

26. februára 2024
Kaviareň

O omyle poslankýň

a podaniach na Ústavnom súde

24. februára 2024
Fakty a argumenty

Ťah strelcom

Ako prezidentka Z. Čaputová nepodpísala to, čo podpísať chcela, ale podpísala to, čo podpísať nechcela.

23. februára 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi