HORE

Po referende

Uverejnené dňa 22.1.2023

Na prvý pohľad sa zdá, že krajina pod Tatrami je vo väčšej kaši, ako bola pred 30. rokmi. 

 

Referendum o tom, či chcú alebo nechcú voliči dopísať Ústavu tak, aby bolo možné najbližšie tri roky uskutočniť predčasné voľby, sa skončilo. S účasťou o málo viac ako 27 percent voličov, čo znamená, že v krajine zostáva všetko po starom a prepisovať či dopĺňať Ústavu môže iba najmenej 90 poslancov.

Výsledok nie je prekvapujúci, a hoci môže byť príjemný aj nepríjemný – záleží od uhla pohľadu – zostáva pravdivý v tom, že nepochybne odráža vôľu ľudu. Prirodzene, aktuálne sa vyrojí množstvo interpretácií, čo znamená, že sa budú hrnúť najmä z politických strán, pričom platí: čo strana, to iná interpretácia výsledku referenda. Možno však povedať, že stranám vo všeobecnosti odľahlo a sú s výsledkom spokojné – nikto im nebude kafrať do toho, čo robia, prečo to robia ani ako to robia. Damoklov meč možnosti predčasných volieb, ktorý pred referendom nad nimi visel, je nateraz zlomený. A ak sa nenájde najmenej 90 poslancov, ktorí budú s predčasnými voľbami súhlasiť, bude v tomto volebnom období zlomený definitívne.

Samozrejme, výsledok referenda budú politické strany analyzovať a ďalej s nimi pracovať, keďže im poskytuje reálne – nie prieskumné čísla – aké nálady momentálne vládnu v tom-ktorom regióne. To je priam studnica možných a rôznych analýz, a to bez ohľadu na to, kedy sa budú voľby konať – či v predčasnom alebo riadnom termíne.

Za krátku zmienku, kvôli úcte k inštitúciám, ktoré vedú, azda stojí iba to, že prezidentka Z. Čaputová, predseda parlamentu B. Kollár  aj obmedzený premiér E. Heger  –  presnejšie, premiér s obmedzenými kompetenciami – hlasovali v referende nie, keďže sa ho nezúčastnili. To by bolo v poriadku, ak by ešte pred hlasovaním oficiálne neoznámili, že budú hlasovať nohami – vskutku pekný príklad správania sa predstaviteľov moci. Jedna povedala, že je to jej občiansky postoj, hoci je hlavou štátu 24/7, takže kým je vo funkcii, občiansky postoj nemôže mať, vždy ide o postoj hlavy štátu. Podľa druhého je vôľa ľudu zbytočná, keďže v parlamente si urobia aj tak vždy čo chcú a ako chcú a názor tretieho v poradí je úplne irelevantný, keďže E. Heger nemá ani dôveru parlamentu a ani dôveru ľudí.

Podobne:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Skvelá správa.

22. apríla 2024
Fakty a argumenty

O túžbe SNS

a odvolaní J. Mazáka

20. apríla 2024
Fakty a argumenty

Čakanie na riaditeľa

Postačí, ak si prezidentka Z. Čaputová spomenie na to, akou prezidentkou chcela byť a akou je.

19. apríla 2024
Fakty a argumenty

Prvenstvo J. Mazáka

Odvolať predsedu Súdnej rady nejde len tak mirnix-dirnix.

17. apríla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi