HORE

Pokrkvaný Smer-SD

Uverejnené dňa 7.9.2018

Bolo by lacné naviesť sa na predsedu Smeru-SD za výraz „pucipajtáši,“ ktorý použil pri vysvetľovaní toho, kedy strana postaví kandidáta na prezidenta. Jazyk sa pošmykne každému a aj v hlave sa môže popliesť, čo tento výraz znamená, hoci keď ho používa, by to vedieť mal.

Nie je to ani dôležité. Dôležitejšie je to, čo R. Fico hovoril o prezidentskom kandidátovi a najdôležitejšie to, čo o ňom nehovoril.

Nie je vôbec náročné postaviť kandidáta na prezidenta, ja mám v tomto ako obyčajne úplne jasno a kandidát Smeru-SD tiež, vyhlásil predseda Smeru-SD s tým, že po septembrovom rokovaní Predsedníctva strany, bude meno kandidáta známe aj verejne.

Také jednoduché to však zrejme nie je, treba počítať aj s možnosťou, že v septembri Predsedníctvo o kandidátovi nerozhodne a odloží to na október. Môže aj na november či december, podľa toho, ako známa bude tvár, ktorú voličom ponúkne. Tak, ako tomu bolo aj pri predchádzajúcich voľbách prezidenta. Odhliadnuc od toho, že čím neskôr strana meno kandidáta zverejní, tým kratšie ho vystaví aj verejnému pripomienkovaniu, hodnoteniu a pranierovaniu.

Tým nie je povedané, že tvrdenie R. Fica o septembrovom dátume zverejnenia mena kandidáta strany je klamlivé, ale iba to, že keď sa chce, príčiny odložiť toto rozhodnutie na neskôr sa vždy aj ľahko nájdu. Istú šarapatu môžu pritom ešte narobiť aj avizované zmeny pravidiel pre kandidátov, ktoré sa krátko pred voľbami Smer-SD hotuje predložiť do parlamentu. Hovorí zatiaľ síce iba o daňovej nahote počas kampane, ale čo keď k nej pribudnú aj nahoty iné, ktoré nebudú ani jeho kandidátovi vyhovovať?

Navyše, R. Fico poriadne pritvrdil a zápas, ktorý vedie s M. Lajčákom – a M. Lajčák s ním –  je takpovediac bezprecedentný. Ale tiež pozoruhodný, keďže veľa vypovedá aj o oboch aktéroch:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Jednou vetou

Smer-SD a jeho predseda nie sú žiadnou hybridnou hrozbou.

2. júna 2023
Fakty a argumenty

Podpis prezidentky

Podpis predsedov parlamentu aj vlády pod zákonom byť musí, ale podpis prezidentky Z. Čaputovej pod ním byť nemusí, ale iba môže.

Fakty a argumenty

Skúška administratívou

Ak nefungujú poradcovia a politická administratíva, nefunguje nič.

30. mája 2023
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Rokovať je vždy dôležité.

29. mája 2023
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi