HORE

Potvrdené súdom

Uverejnené dňa 24.5.2024

Súdna rada pri odvolaní J. Mazáka z funkcie predsedu neporušila Ústavu, zákony ani práva J. Mazáka

 

Ústavný súd v pondelok rozhodol o sťažnosti expredsedu Súdnej rady J. Mazáka tak, že ju neprijal na ďalšie konanie a už sa ňou nebude ďalej zaoberať. Bola podľa neho totiž zjavne neopodstatnená. Možno preto konštatovať, že je – ľudovo povedané – vymaľované a silné reči J. Mazáka po odvolaní z funkcie predsedu Súdnej rady súd nepotvrdil, ale odmietol. Vrátane argumentov J. Mazáka, ktoré v sťažnosti uviedol a s ktorými sa súd pri rozhodovaní o sťažnosti vysporiadal.

Možno to povedať aj tak, že súd vlastne potvrdil uznesenie Súdnej rady, ktorým odvolala J. Mazáka z funkcie jej predsedu, vrátane argumentov, ktoré navrhovateľov k tomuto kroku viedli. Medzi nimi sa týči deväť prípadov, ktoré sa prevažne týkali lustrovania sudcov a pri ktorých J. Mazák postupoval v rozpore s právom. Na lustrovanie nemal kompetencie, tie prislúchajú iba Súdnej rade, a nie jej predsedovi, z čoho automaticky vyplýva, že si ich J. Mazák svojvoľne prisvojil a použil.

Ústavný súd sa opatrne dotkol aj článku Ústavy, ktorý schválila vládna koalícia v minulom volebnom období na návrh ministerky spravodlivosti M. Kolíkovej a ktorý hovorí o tom, že predsedu, podpredsedu a členov Súdnej rady možno pred uplynutím volebného obdobia kedykoľvek odvolať: Súdna rada tak z ústavy nie je žiadnym spôsobom obmedzená vo svojej ústavou zverenej právomoci odvolávať svojho predsedu,“ riekol Ústavný súd s tým, že tri obmedzenia tejto právomoci vyplývajú iba z obyčajného, nie ústavného zákona. A jednu z nich – opakované porušovanie povinnosti predsedu – navrhovatelia použili a na jej základe J. Mazáka z postu predsedu aj odvolali.

Zhrnuté a podčiarknuté – Súdna rada pri odvolaní J. Mazáka z funkcie predsedu neporušila Ústavu, zákony ani práva J. Mazáka. Takže súd jeho sťažnosti nevyhovel, uznesenie Súdnej rady nezrušil, vec jej na ďalšie konanie nevrátil, J. Mazákovi neprisúdil finančné zadosťučinenie v sume 50 tisíc eur, ktoré žiadal a napokon ani neuložil Súdnej rade povinnosť zdržať sa právomoci voliť predsedu Súdnej rady. A keďže súd rozhodol v pondelok, Súdna rada v stredu už predsedu voliť mohla a aj zvolila – predsedníčkou sa stala M. Kosová.

K poznámke pod čiarou patrí:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi