HORE

Prezidentka

Uverejnené dňa 16.6.2019

Slovensko má historicky po prvý raz vo funkcii hlavy štátu ženu. To je zatiaľ azda aj jediné, čo je zaznamenania hodné aj vhodné.

Všetko ostatné – hlavne to, ako sa Zuzana Čaputová bude  vo funkcii správať – totiž ukáže až čas. Videli sme to tiež u prezidenta A. Kisku počas piatich rokov vo funkcii: najskôr nádej, potom  sklamanie. Snáď to bude mať prezidentka neustále na pamäti a snáď sa z jeho príbehu aj niečo naučí a poučí.

Samozrejme, neplatí to vo všeobecnosti, zďaleka nie všetci sa v A. Kiskovi sklamali. Niektorí preto, lebo v nich nevzbudil ani nádej, takže nebolo o čom. Iní preto, lebo sú presvedčení o tom, že funkciu vykonával najlepšie ako to bolo možné. A ešte o kúsok viac.

Isto, pri predchodcoch A. Kisku neexistovala ani nádej, že sa budú správať inak, ako sa dovtedy politicky správali. Z. Čaputová je však rovnako politicky nepopísaný papier ako A. Kiska: bez reálnych politických skúseností a čo je ešte dôležitejšie, bez reálnych skúseností s politikmi. To sú pritom dve základné veci, ktoré bude pri výkone funkcie najviac  potrebovať.  A v ktorých prezident A. Kiska nehral prvé husle, hoci ich hrať mohol a aj mal.

Možno povedať, že Z. Čaputová výkon prezidentskej funkcie nezačala zle. Slová sú aj v súčasnosti dôležité, keďže čoraz častejšie strácajú váhu aj význam. Inauguračný prejav však nie je iba o slovách, ide aj o akúsi cestovnú mapu, podľa ktorej mieni hlava štátu krajinu viesť a reprezentovať.

Je úplne jasné, že hodnotenia inauguračného prejavu Z. Čaputovej boli podľa toho, aké médiá ho prezentovali. Médiá, ktoré ju podporujú a adorujú, híkali od úžasu, médiá, ktoré jej odporujú a spochybňujú, hľadali chyby a nedostatky.

Takže:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

O oznámení ministra

Ak jeden sudca vykladá ten istý zákon inak ako druhý a podľa toho aj rozhodne, niečo nie je v poriadku.

28. novembra 2023
Fakty a argumenty

O odvolávaní ministra

a kandidatúre P. Pellegriniho

25. novembra 2023
Fakty a argumenty

O odvolávaní ministra

a kandidatúre P. Pellegriniho

Fakty a argumenty

Naštartovaní

Vláda R. Fica by nedostala podporu od mimovládnych poslancov, ani keby do PVV napísala, že bude vydávať vládne noviny.

21. novembra 2023
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi