HORE

Príbeh F. Gauliedera

Uverejnené dňa 25.3.2017

Príbeh Františka Gauliera, ktorému parlament odňal  mandát poslanca som podrobne opísal v knižke, ktorú vydal Inštitút pre verejné otázky v roku 1998. Spolu s podobným príbehom Emila Spišáka (SNS), ktorému parlament v rovnakom zložení mandát získaný vo voľbách ani len nedovolil uplatniť.

Príbeh mandátu poslanca Františka Gauliedera sa definitívne skončil až o dva roky neskôr mal som tú česť opäť byť pritom. Vzápätí viedol tiež k odvolaniu Roberta Fica z funkcie agenta pre zastupovanie SR pred Európskym súdom pre ľudské práva, keďže Gauliederovi a Slovensku škodil viac, ako bolo prípustné. Odvolanie z funkcie pre neschopnosť som Robertovi Ficovi verejne oznámil v televíznej debate. Aj s vecnými argumentmi.

Tu je správa: Žurnálu sa podarilo získať kópiu listu F. Gauliedera adresovaný vláde SR. Uvádza  sa v ňom, že ak neprestanú na jeho osobu útoky zo strany agenta pre zastupovanie SR pred Európskym súdom pre ľudské práva R. Fica, zvažuje zrušiť dohodu o zmieri. F. Gaulieder v liste upozorňuje, že R. Fico zverejňovaním nepravdivých dôverných informácií k jeho kauze porušuje dohodu o zmieri, ktorá bola uzatvorená. S obsahom celej kauzy boli podľa listu F. Gauliedera oboznámení aj premiér M. Dzurinda a vicepremiér P. Csáky. „Preto som prekvapený, že predseda vlády ponecháva bez vyjadrenia verejné výroky agenta na adresu sťažovateľa i ministerstva spravodlivosti“, uvádza sa v liste. F. Gaulieder preto žiada, aby vláda zaujala k výrokom R. Fica jednoznačné stanovisko, pretože R. Fico ako agent vystupuje v mene vlády SR. V opačnom prípade bude F. Gaulieder Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu informovať o politickom zneužívaní jeho kauzy i o porušení časti dohody o zmieri, čím nastane dôvod na stiahnutie celej dohody z konania pred európskym súdom. „Som presvedčený, že rozhodnutie súdu bude spravodlivé a pre každého záväzné“, uvádza sa v liste. F. Gaulieder očakáva odpoveď na svoj list do utorka, inak neprevezme majetkovú ujmu a nemajetkovú ujmu vo výške 1 koruny vráti. Skutočnosť, že prípad by sa napriek stiahnutiu sťažnosti mohol opäť dostať na konanie pred európskym súdom Žurnálu potvrdil aj minister spravodlivosti J. Čarnogurský. Minister spravodlivosti síce pripustil, že výroky a konanie R. Fica v celej kauze nebolo veľmi šťastné, ale na otázku kedy navrhne jeho odvolanie odpovedal vyhýbavo s odôvodnením, že ide o vnútornú záležitosť ministerstva. Samotný R. Fico sa k listu F. Gauliedera odmietol vyjadriť. Vicepremiér P. Csáky sa domnieva, že nie je správne dramatizovať situáciu z ktorejkoľvek strany. Písomnú odpoveď F. Gauliederovi zaslal generálny riaditeľ Sekcie ľudských práv a menšín J. Hrabko. Podľa Csákyho sa dôstojným spôsobom reagovalo na list F. Gauliedera. Doručenie písomnej odpovede potvrdil aj sám F. Gaulieder, zatiaľ ju nekomentoval.

František Gaulieder bol jedným z nemnohých poslancov za HZDS, s ktorým som si tykal. To však bolo – rovnako ako u ostatných jeho straníckych kolegov  – dané tým, že sme sa spoznali v časoch, kedy pôsobil vo VPN. Dnes niektoré médiá zneužívajú jeho smrť zavádzaním, že jeho odchod od Mečiara a spol. súvisel so zavlečením prezidentovho syna. Nebolo to tak. Hlavné dôvody jeho odchodu boli celkom iné.Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi