HORE

Rozprávka pána Vozára

Uverejnené dňa 29.1.2019

Po špekulácii poradcu prezidenta Jána Mazáka (https://jurajhrabko.sk/fakty-a-argumenty/rozpravka-pana-mazaka/), v ktorej iba akosi zabudol povedať, že jeho scenár je možný iba pri súčasnom opätovnom porušení Ústavy prezidentom Andrejom Kiskom, sa blysol na verejnosti s podobnou rozprávkou aj si riaditeľ Ústavu štátu a práva SAV Jozef Vozár.

Po rokovaní Súdnej rady, ktorej je členom, vyhlásil, že pri schvaľovaní uchádzačov o funkciu ústavného sudcu ústavnoprávny výbor nemal hlasovať dvakrát o kandidátovi Robertovi Ficovi. Odvolal sa pritom na rokovací poriadok parlamentu: „Na schválenie uznesenia je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných členov výboru. Keďže v hlasovaní nezískalo toto uznesenie väčšinu hlasov, znamená to, že výbor neodsúhlasil prax, ktorú predložil jeden kandidát, ako relevantnú. Nebolo treba hlasovať opätovne, to bolo zmätočné,“ vyhlásil J. Vozár s tým, že parlament má podľa neho hlasovať o 39 kandidátoch a nie štyridsiatich.

Faktom, je, že J. Vozár síce citoval rokovací poriadok parlamentu, ale akosi zabudol citovať aj Volebný poriadok o voľbe a odvolávaní funkcionárov. A ten hovorí zrozumiteľne a zreteľne pre každého: „Výbor prijme k návrhu stanovisko, v ktorom uvedie, ktorí kandidáti spĺňajú zákonom ustanovené podmienky, ktorí nespĺňajú zákonom ustanovené podmienky a návrhy, na ktoré sa neprihliada.“ To sú také, ktoré napríklad neboli podané oprávnenou osobou alebo v danej lehote a podobne.

Je jasné, že na to, aby mohol výbor naozaj zistiť, či kandidát R. Fico nespĺňa zákonom ustanovené podmienky, musel o tom hlasovať. Inak to zistiť jednoducho nemôže. A tiež preto, lebo hlasovanie o tom, či R. Fico podmienky splnil, nebolo úspešné, keďže sa skončilo remízou.

Inými slovami:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra aj zodpovednosť.

27. mája 2024
Kaviareň

O zlyhaní inštitúcií

a premiérovi R. Ficovi.

25. mája 2024
Fakty a argumenty

Sedem dní po

Prezidentka Z. Čaputová vyhovela stranám, ktoré jej pozvanie ignorovali a ignorovala strany, ktoré ho prijali.

23. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra.

21. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi