HORE

Rozprávky a fámy

Uverejnené dňa 26.1.2019

Iba pred pár dňami presviedčala svätosväte časť médií verejnosť, že sa R. Fico ešte pred rokovaním ústavnoprávneho výboru vzdá kandidatúry na post ústavného sudcu. Že táto informácia je z dôveryhodných, potvrdených a viacerých zdrojov. Nestalo sa.

Ešte predtým na základe rozprávky prezidentovho poradcu J. Mazáka verejnosť zase presviedčali, že to bude predseda parlamentu, ktorý – povedané v skratke – R. Fica vymenuje do funkcie predsedu Ústavného súdu. Že sa tak môže stať iba potom, ako A. Kiska opäť poruší Ústavu, už neinformoval ani J. Mazák, takže (ne)pochopiteľne ani médiá.

A dnes zase verejnosť presviedčajú, že je v právomoci predsedu parlamentu rozhodnúť o tom, či R. Fica zaradí na listinu kandidátov pre voľbu ústavných sudcov v parlamente. Nie  je.

Podľa zákona je to totiž inak.

Je faktom, že každý je strojcom vlastného politického osudu a ani R. Fico nie je výnimkou. Po rokovaní ústavnoprávneho výboru možno konštatovať, že je jediným uchádzačom na funkciu ústavného sudcu, ku ktorému výbor nezaujal kladné, ale ani záporné stanovisko. Ako jediný preto postupuje do ďalšieho kola so stratou kvetinky.

Ku všetkým ostatným 39. uchádzačom výbor zaujal stanovisko, že spĺňajú podmienky, ktoré pre funkciu ústavného sudcu určuje Ústava. Pri R. Ficovi sa výbor nedokázal zhodnúť, či spĺňa podmienku byť „ najmenej 15 rokov činný v právnickom povolaní.“ A to aj napriek tomu, že o tom hlasoval dva razy: prvý krát členovia výboru hlasovali o tom či citovanú podmienku spĺňa a hlasovanie sa skončilo nerozhodne. Druhý raz výbor hlasoval o tom, či citovanú podmienku nespĺňa a hlasovanie sa skončilo rovnako. Ľudovo povedané – ani ryba ani rak. Ale aj stanovisko, že výbor nerozhodol tak alebo onak, je jeho stanovisko.

Skutočne zaujímavé je tak v tejto súvislosti iba jedno:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi