HORE

Rozprávky a fámy

Uverejnené dňa 26.1.2019

Iba pred pár dňami presviedčala svätosväte časť médií verejnosť, že sa R. Fico ešte pred rokovaním ústavnoprávneho výboru vzdá kandidatúry na post ústavného sudcu. Že táto informácia je z dôveryhodných, potvrdených a viacerých zdrojov. Nestalo sa.

Ešte predtým na základe rozprávky prezidentovho poradcu J. Mazáka verejnosť zase presviedčali, že to bude predseda parlamentu, ktorý – povedané v skratke – R. Fica vymenuje do funkcie predsedu Ústavného súdu. Že sa tak môže stať iba potom, ako A. Kiska opäť poruší Ústavu, už neinformoval ani J. Mazák, takže (ne)pochopiteľne ani médiá.

A dnes zase verejnosť presviedčajú, že je v právomoci predsedu parlamentu rozhodnúť o tom, či R. Fica zaradí na listinu kandidátov pre voľbu ústavných sudcov v parlamente. Nie  je.

Podľa zákona je to totiž inak.

Je faktom, že každý je strojcom vlastného politického osudu a ani R. Fico nie je výnimkou. Po rokovaní ústavnoprávneho výboru možno konštatovať, že je jediným uchádzačom na funkciu ústavného sudcu, ku ktorému výbor nezaujal kladné, ale ani záporné stanovisko. Ako jediný preto postupuje do ďalšieho kola so stratou kvetinky.

Ku všetkým ostatným 39. uchádzačom výbor zaujal stanovisko, že spĺňajú podmienky, ktoré pre funkciu ústavného sudcu určuje Ústava. Pri R. Ficovi sa výbor nedokázal zhodnúť, či spĺňa podmienku byť „ najmenej 15 rokov činný v právnickom povolaní.“ A to aj napriek tomu, že o tom hlasoval dva razy: prvý krát členovia výboru hlasovali o tom či citovanú podmienku spĺňa a hlasovanie sa skončilo nerozhodne. Druhý raz výbor hlasoval o tom, či citovanú podmienku nespĺňa a hlasovanie sa skončilo rovnako. Ľudovo povedané – ani ryba ani rak. Ale aj stanovisko, že výbor nerozhodol tak alebo onak, je jeho stanovisko.

Skutočne zaujímavé je tak v tejto súvislosti iba jedno:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Poverený neznamená zvolený.

16. apríla 2024
Kaviareň

O demokratoch

a ich kampani

11. apríla 2024
Fakty a argumenty

Ústavný alebo vymyslený?

S tým súvisí druhý problém – okrem rečí totiž neexistuje žiadny oficiálny dokument, ktorý by ich potvrdzoval.

10. apríla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Po voľbách je všetko inak.

8. apríla 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi