HORE

So šatkou na hube

Uverejnené dňa 17.4.2020

Aj keď Programové vyhlásenie vlády ešte nie je definitívne hotové, na základe skúseností a pamäti možno konštatovať, že mu nie je potrebné dávať význam, ktorý nemá – je totiž evidentný rozdiel medzi jeho schválením a následným plnením.

V podstate totiž ide iba o politický dokument, na ktorý ani samotná ústava nekladie vysoké či priveľké nároky: napokon, na jeho schválenie stačí súhlas iba nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov, a nie všetkých. Teda najmenej 39 zo 76. prítomných poslancov. Situáciu zachraňuje iba jeho spätosť s návrhom na vyslovenie dôvery vláde. Ak sa nenájde ani 76 poslancov a to počas šiestich mesiacov od vymenovania vlády, má hlava štátu možnosť, nie však povinnosť, parlament rozpustiť. Hlavný význam Programového vyhlásenia vlády tak okrem upratania či naplnenia ústavných pomerov je v tom, že až po vyslovení dôvery vláde, možno jej alebo jej jednotlivému členovi vysloviť aj nedôveru.

Faktom tiež je, že vyhlásenie vlády nikoho a k ničomu nezaväzuje. Podmienky sa totiž neustále menia, pribúdajú nové problémy, o ktorých vláda v čase vypracovania tohto dokumentu nemala ani šajn, pretože politický aj reálny život je jednoducho premenný i premenlivý a nedá sa vopred nalinkovať. Dá sa však aj inak.

Krátka ukážka: Základným a trvalým cieľom vlády je demokratický právny štát, založený na politickej a ekonomickej pluralite, na základných sociálnych istotách, na humanizme a porozumení, národnostnej, etnickej a náboženskej tolerancii. Alebo: „Vláda bude akceptovať názory opozície prospešné pre spoločnosť, vytvorí priestor aj pre menšinové názory záujmových skupín, ktorý im umožní uchádzať sa o ich podporu alebo ich akceptovanie.“ Alebo: Chceme nadviazať na doterajšiu politiku zbližovania Slovenskej republiky s európskymi a transatlantickými politickými, bezpečnostnými a ekonomickými štruktúrami, zintenzívniť ju a zdôrazniť naše predsavzatie stať sa plnoprávnou súčasťou týchto zoskupení.“

Citáty sú z Programového vyhlásenia vlády V. Mečiara v roku 1994. Teda prvej vlády, ktorá predkladala prvé Programové vyhlásenie po prvých voľbách po vzniku SR. Hovoriť o tom, ako vyhlásenie počas volebného obdobia premiér V. Mečiar plnil a splnil, azda nie je už ani potrebné. Ďalšie Programové vyhlásenia boli v tomto podobné prvému ako vajce vajcu, keďže iné, ako deklaratívne, byť ani nemôžu.

Aj preto, lebo stále platí, že diabol býva ukrytý v detailoch, čo v tomto prípade znamená v návrhu zákona. Napríklad, jedna vec je napísať, že vláda bude presadzovať, aby voľba generálneho prokurátora bola verejná a iná, ako bude verejná voľba v návrhu zákona v praxi vyzerať, pretože možností verejnej voľby je viacero.

Tak či onak, Programové vyhlásenie vlády je dokumentom, o ktorom vie každý – a to ešte pred doručením do podateľne parlamentu – že bude aj schválený. Ale slov o ňom odznie aj tak viac, ako je v ňom naukladaných písmeniek. Aj keď tentoraz – ako vraví premiér – so „šatkou na hube.“

 

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Čakanie na riaditeľa

Postačí, ak si prezidentka Z. Čaputová spomenie na to, akou prezidentkou chcela byť a akou je.

19. apríla 2024
Fakty a argumenty

Prvenstvo J. Mazáka

Odvolať predsedu Súdnej rady nejde len tak mirnix-dirnix.

17. apríla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Poverený neznamená zvolený.

16. apríla 2024
Kaviareň

O demokratoch

a ich kampani

11. apríla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi