HORE

Vláda je opäť v núdzi

Uverejnené dňa 29.9.2020

Premiér I. Matovič avizoval, že vláda zavedie opäť núdzový stav. Dôvody ešte neprezradil, ale o tie sa beztak málokto zaujíma. Núdzový stav vraj bude a hotovo.

Lenže také ľahké, ako to bolo s núdzovým stavom počas jarného obdobia, to už nebude. Navyše, stále platí, že vláda nemôže vyhlásiť núdzový stav iba preto, lebo chce, ale iba vtedy, keď sú na to dôvody. Konkrétne, núdzový stav síce možno vyhlásiť v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie, ale „len na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území,“ pričom ho možno vyhlásiť iba „v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas, najdlhšie na 90 dní“.

To sú základné postuláty pri vyhlasovaní núdzového stavu, na detailné treba počkať, kým ho vláda aj vyhlási. Až potom sa uvidí, ako rešpektuje ústavný zákon, ktorý na jar tohto roka veľmi nerešpektovala. Zdôrazňovať, že dnes je aj v tejto súvislosti situácia iná – a pre vládu horšia aj ťažšia ako bola na jar – azda netreba.

Toľko základné vecné záležitosti, nasledujú politické: nie premiér, ale iba vláda môže vyhlásiť za uvedených podmienok núdzový stav. Rozmenené na drobné to znamená, že premiér, ktorý zavedenie núdzového stavu avizuje a urguje, bez súhlasu ministrov nemôže zaviesť nič, žiadny núdzový stav. Povedané rečou ústavy, vláda rozhoduje v zbore aj o vyhlásení a skončení núdzového stavu.

Vláda má spolu s premiérom 16 členov:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Všetko je tajné

Kruciálna otázka znie inak ako na zmeny v štatúte.

28. februára 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Obštrukcia a zákon.

26. februára 2024
Kaviareň

O omyle poslankýň

a podaniach na Ústavnom súde

24. februára 2024
Fakty a argumenty

Ťah strelcom

Ako prezidentka Z. Čaputová nepodpísala to, čo podpísať chcela, ale podpísala to, čo podpísať nechcela.

23. februára 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi