HORE

Vo verejnom záujme

Uverejnené dňa 18.12.2020

Je to zreteľné a neodškriepiteľné – ani poslanci nemajú voči vírusu imunitu. V opačnom prípade by isto schválili novelu ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. Obzvlášť, keď predtým na návrh vlády schválili, že o nej budú rokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Lebo vláda sa uzniesla na tom, že novelu je potrebné „z dôvodu verejného záujmu potrebné prijať čo najskôr, teda v skrátenom legislatívnom konaní.“

Nie verejnosť, ale vládna koalícia pritom novelu urgentne potrebuje a to z celkom iných dôvodov ako prezentuje. Kvalita návrhu je opäť šitá horúcou ihlou, ale inak to zrejme vládna koalícia robiť nevie, nechce alebo nedokáže. Dôležitejšie je nateraz iné ako kvalita novely – ak totiž nebude schválená do 29. decembra toho roka, prestane platiť núdzový stav a zásahy do práv a slobôd ľudí, ktoré nastoľuje. Predĺžiť núdzový stav nemožno, ak, tak iba vyhlásiť ďalší, čo by však prinieslo komplikácie a problémy. Politické aj ústavné. Napokon, v takom prípade by bol núdzový stav vyhlásený už po štvrtý raz v tomto roku.

Navyše, problémy sú aj so súčasnými obmedzeniami, ktoré majú platiť od zajtra a týkajú sa najmä zákazu vychádzania. Vláda medzi výnimkami povoľuje ľuďom ísť do servisu bicyklov, ale nie aj áut, hoci „servisy predajne náhradných dielov motorových vozidiel, pneuservisy, odťahové služby, autoservisy, servisy bicyklov, servisy lyží a požičovne lyží“ môžu byť na základe čerstvej vyhlášky hlavného hygienika otvorené. Akurát do nich nemôžu zákazníci podľa uznesenia vlády prísť. Isto, vláda môže a zrejme aj bude tvrdiť, že tieto prevádzky spadajú pod výnimku „na cestu v nevyhnutnom rozsahu za účelom obstarania nevyhnutných životných potrieb,“ prečo však v nich vymenovala iné prevádzky či obchody, pričom explicitne uviedla aj „servis bicyklov,“ ale nie aj áut, je buď záhadou alebo tajomstvom.

Mimochodom:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra aj zodpovednosť.

27. mája 2024
Kaviareň

O zlyhaní inštitúcií

a premiérovi R. Ficovi.

25. mája 2024
Fakty a argumenty

Sedem dní po

Prezidentka Z. Čaputová vyhovela stranám, ktoré jej pozvanie ignorovali a ignorovala strany, ktoré ho prijali.

23. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra.

21. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi