HORE

Výnimočné

Uverejnené dňa 6.9.2023

Bude fajn poznať poslancov, ktorí sú schopní hlasovať za zavedenie viac ako 100 percentného zvýšenia poplatkov.

 

Siedmy september 2023 bude výnimočný a isto vstúpi aj do histórie slovenskej parlamentnej demokracie – predseda parlamentu B. Kollár totiž zvolal na tento deň hneď tri schôdze. Prvá sa má začať o 10. 00 hodine, druhá po prerušení, resp. skončení prvej a tretia po prerušení, resp. skončení druhej. K parlamentnému frmolu patrí aj dôvetok, ktorý sa týka druhej schôdze – poslanci síce dostali pozvánku, že majú rokovať o skrátenom legislatívnom konaní k návrhu zákona o zdravotnej starostlivosti ako aj o samotnom návrhu zákona, akurát, že návrh zákona do programu schôdze nebol zaradený a tak je v ňom zapísaný iba návrh na skrátené legislatívne konanie. Či ide iba o omyl alebo nedopatrenie je ťažké posúdiť, keďže je všeobecne známe, že súčasný parlament dokázal schváliť zrýchlené konanie aj k návrhu zákona, ktorým sa však následne osem mesiacov vôbec nezaoberal a rokovanie o ňom neustále odsúval, aby napokon o ňom vôbec nerokoval.

Zvolanie troch schôdzí na jeden deň možno zaradiť aj medzi slovenské špecifiká. Opäť s dôvetkom, že predvídať ako sa skončia sa nedá, keďže možností je viacero. Napríklad, či bude parlament vôbec uznášaniaschopný alebo nie, ak bude uznášaniaschopný, potom či schváli program alebo nie a ak program schváli, zostáva otázne, či a v akom znení schváli uznesenie navrhnuté Smerom-SD alebo zrýchlené konanie a vládne návrhy zákonov. Istotou nie je ani rešpektovanie zákona v tom, že program takto zvolaných schôdzí – na žiadosť skupiny poslancov – nemožno dopĺňať ani meniť. S pravdepodobnosťou, hraničiacou s istotou, možno povedať len to, že uvedené uznesenie schválené nebude.

Odhliadnuc od toho – ako to už bolo nedávno na tomto mieste uvedené – teda, že ani jeden z predložených návrhov zákonov vládou nesúri, možno zopakovať aj iné. Že bude naozaj zaujímavé poznať mená poslancov, ktorí sú ochotní a schopní krátko pred voľbami hlasovať za skrátenie ordinačných hodín ambulantnej pohotovosti o dve hodiny a zavedenie viac ako 100 percentného zvýšenia poplatkov – v prípade pohotovostí na 5 eur a v prípade urgentov na 25 eur. Aj preto, lebo im hrozí, že keď oni budú schopní hlasovať za skrátenie ordinačných hodín a zvýšenie poplatkov, voliči budú schopní im skrátiť pobyt v parlamente tak, že ich do  ďalšieho volebného obdobia už taktiež hlasovaním odmietnu pustiť.

Na druhej strane:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra aj zodpovednosť.

27. mája 2024
Kaviareň

O zlyhaní inštitúcií

a premiérovi R. Ficovi.

25. mája 2024
Fakty a argumenty

Sedem dní po

Prezidentka Z. Čaputová vyhovela stranám, ktoré jej pozvanie ignorovali a ignorovala strany, ktoré ho prijali.

23. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra.

21. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi