HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 5.6.2023

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 5. júna 2023 (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovali stretnutia premiéra Ľ. Ódora s politickými stranami a pokračovali prípravy na septembrové voľby. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Premiér bude o výsledku stretnutí s lídrami informovať v priebehu dní

Podporu svojich poslancov pri hlasovaní o dôvere vláde deklaroval predseda SaS Richard Sulík, ako aj predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka.

Bratislava 3. júna (TASR) – Predseda vlády Ľudovít Ódor v sobotu ukončil sériu rozhovorov s lídrami politických strán. O ich výsledku bude informovať v priebehu najbližších dní. TASR o tom informoval hovorca premiéra Peter Majer. Ódor rokoval s lídrami v uplynulom týždni v súvislosti s prípravou programového vyhlásenia vlády. Vláda bude so svojím programom žiadať v parlamente poslancov o dôveru.

Zobraziť celý článok

JH: „Počkáme a uvidíme. Vo všeobecnosti však platí, že parlamentná strana nemôže ani z politických a ani z vecných dôvodov dať dôveru úradníckej vláde. Napokon, aj SaS ju chce dať  vláde iba preto, aby potom mohla odvolávať jej ministrov.“

 

Niektorých politikov rozhodnutie k Rázsochám sklamalo, iní ho čakali

Expremiér a líder mimoparlamentnej strany Demokrati Eduard Heger reagoval, že výstavba nemocnice na Rázsochách z financií plánu obnovy bola dobrým plánom.

Bratislava 2. júna (TASR) – Niektorí politici sú z rozhodnutia nestavať nemocnicu Rázsochy v Bratislave z prostriedkov plánu obnovy sklamaní, iní takéto rozhodnutie čakali už skôr. Vyplýva to z ich vyjadrení po piatkovom stretnutí v parlamente k téme výstavby nemocníc z plánu obnovy.

Zobraziť celý článok

JH: „Rázsochy sú ako diaľnica do Košíc, takže sa dá tipovať, čo bude skôr. Ale inak bola Európska únia zo slovenského Plánu obnovy – ktorý s hrdosťou jemu vlastnou predstavil E. Heger – úplne paf. Na rozdiel od našincov.“

 

Kollár:Vláda konzervatívcov a liberálov by nemala riešiť etické otázky

Podľa Kollára sa vláda asi nebude môcť zostaviť bez KDH a PS. Musia sa preto dohodnúť na tom, že sa nebudú predkladať žiadne kultúrno-etické otázky na jednu ani druhú stranu.

Bratislava 2. júna (TASR) – Hnutie Sme rodina si vie predstaviť byť súčasťou konzervatívno-liberálnej koalície, no záležalo by to od obsahu programového vyhlásenia vlády (PVV). Program vlády by nemal obsahovať kultúrno-etické otázky. Vyhlásil to predseda parlamentu a Sme rodina Boris Kollár. Ak nemá vládnuť Smer-SD a Republika, budú musieť podľa neho spolu vládnuť subjekty ako KDH a Progresívne Slovensko (PS) a dohodnúť sa.

Zobraziť celý článok

JH: „To sú iba špekulácie. Nič normálne. Samozrejme, predstaviť sa dá všetko, veď aj v tomto volebnom období vládla konzervatívno-liberálna koalícia, dokonca aj s účasťou Sme rodina a aj tak padli rovno dve vlády, čo sa doteraz ešte nestalo.“

 

Hlas si vie predstaviť spoluprácu s KDH,tí vylučujú Smer a extrémistov

Šéf Hlasu-SD Peter Pellegrini hovorí o potrebe štandardných strán v parlamente.

Bratislava 2. júna (TASR) – Mimoparlamentné subjekty Hlas-SD a KDH sa vzájomne nevylučujú z prípadnej povolebnej spolupráce a vytvárania koalície. Vyplýva to z vyjadrení lídrov v štvrtkovej diskusnej relácii televízie Joj Na hrane. Šéf Hlasu-SD Peter Pellegrini hovorí o potrebe štandardných strán v parlamente. KDH podľa svojho predsedu Milana Majerského vylučuje zo spolupráce Smer-SD a extrémistov.

Zobraziť celý článok

JH: „Vylučovanie strán z povolebnej koalície je len chyták na voličov. Je totiž úplne jedno, kto a koho z nej vylučuje, keďže rozdiel medzi situáciou pred voľbami a po voľbách je rovnaký ako rozdiel medzi Harlemom a háremom.“

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-terazsk-razsochy-su-ako/719224-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwIndex

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

17. júna 2024
Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Vládni žongléri

Ústavný problém môže mať koalícia presne tam, kde ho mať vôbec nechce – v zákone o STVR.

11. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi