HORE

Brexit

Uverejnené dňa 25.6.2016

Ešte dlho si budú laici, odborníci aj politici lámať hlavy, prečo sa referendum o vystúpení alebo zotrvaní Veľkej Británie v Európskej únii skončilo jej odchodom z európskeho klubu. Zbytočne. Je rozhodnuté, pričom z odchodu sa poučiť ani nedá – odchádzajúca krajina je úplne iná ako všetky ostatné v tomto európskom spolku.

Slová premiéra Roberta Fica, že nejde o tragédiu, ale realitu, pričom jedným dychom spomenul svoju obľúbenú migráciu naznačujú, že mu ešte vôbec, ale vôbec nedošlo, čo sa vlastne stalo. Ale to až tak veľmi neprekvapuje. Vyjadrenie ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, že výsledok hlasovania je odkazom aj pre zvyšok Únie je lepší, ale priveľmi – slušne povedané – diplomatický. Komentáre zvyšku slovenských politikov nepovažujem za potrebné spomínať, keďže slovenská debata o tom, čo sa stalo a stane je jednoducho nezaujímavá. Napokon, ani premiér ani jeho minister zahraničných vecí sa nedokážu vyviniť zo zlyhania – na to už vo funkciách a v štruktúrach Únie pôsobia príliš dlho. Mohli tak osobne prispieť k jej atraktivite a zrozumiteľnosti, ale neprispeli. Skôr škodili.

Nejde zďaleka iba o nich, rovnako, ako nezlyhali iba oni. Fakt, že odchodom VB z Únie sa nič nekončí, ale veľa začína, akoby nedochádzal ani jej predstaviteľom. Obzvlášť predsedovi Európskej komisie Jean-Claude Junckerovi. Ten sa obáva prípadných ďalších hlasovaní ľudu v členských krajinách Únie. Čo je vskutku zvláštne, pretože to iba opätovne poukazuje na odtrhnutosť a arogantnosť šéfa Komisie a jeho družiny od reality. A od tých, od ktorých pochádza aj jeho moc. „Populisti zvyčajne nepremeškajú nijakú príležitosť, aby narobili veľa hluku s cieľom propagovať svoju protieurópsku politiku,“ vyhlásil Juncker. To síce sedí, ale vôbec neodpovedá na otázku, prečo predstavitelia Únie vymeškajú každú príležitosť, aby presvedčili všetkých, že robia skutočnú európsku politiku. V prospech ľudí, nie svoj.

Ďalšie vyjadrenie Junckera – „Je pravdepodobné, že sa rýchlo ukáže, že Británia na tom bola lepšie v EÚ – hospodársky, spoločensky i v rámci zahraničnej politiky“ – taktiež iba dokazuje, že sa ani na čele Komisie nič nenaučil a nič nepochopil. Toto sú hodnoty jeho a jeho kumpánov,Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

O oznámení ministra

Ak jeden sudca vykladá ten istý zákon inak ako druhý a podľa toho aj rozhodne, niečo nie je v poriadku.

28. novembra 2023
Fakty a argumenty

O odvolávaní ministra

a kandidatúre P. Pellegriniho

25. novembra 2023
Fakty a argumenty

O odvolávaní ministra

a kandidatúre P. Pellegriniho

Fakty a argumenty

Naštartovaní

Vláda R. Fica by nedostala podporu od mimovládnych poslancov, ani keby do PVV napísala, že bude vydávať vládne noviny.

21. novembra 2023
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi