HORE

Nová koalícia

Uverejnené dňa 2.9.2016

Na Slovensku bol včera štátny sviatok – Deň Ústavy SR. Odohralo sa však čosi dôležitejšie, ako jeho oslavy, keďže tie vlastne ani neboli – vznikla totiž nová vládna koalícia.

Pôvodná povolebná vládna štvorka vedená premiérom Robertom Ficom tak nevydržala ani pol roka. Koaličná zmluva štyroch strán Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť je už v koši a namiesto nej platí Koaličná zmluva trojice Smer-SD, SNS a Most-Híd.

Dôvodom rýchleho zániku vládnej štvorky bola zmena  pomeru politických síl v parlamente. Strana Sieť, ktorá získala vo voľbách 10 poslancov ich má dnes už iba dvoch – bývalého predsedu strany Radoslava Procházku a Alenu Bašistovú. Traja poslanci opustili stranu krátko po voľbách, keď sa rozhodla ísť do koalície so Smerom-SD a ďalší piati po nedávnom sneme strany. Sieť sa tak definitívne roztrhala na cimpr-campr. Dôležité pritom je, že sedem jej poslancov zostáva súčasťou vládnej väčšiny, ktorá tak má stále v parlamente bezpečnú podporu 81 poslancov.

Straty a nálezy R. Fica

Kým strana Sieť poslancov stratila a stala sa prakticky politicky bezvýznamnou, stúpol význam a sila strany Most-Híd, vedenej Bélom Bugárom, keďže päť poslancov, ktorí odišli zo Siete vstúpilo práve do jej poslaneckého klubu. Most-Híd tak má dnes 15 poslancov, čím sa vyrovnal SNS. Samozrejme, Béla Bugár, ktorý pritúlil poslancov Siete súčasne k sebe pritúlil aj dôležité ministerstvo dopravy a zopár štátnych tajomníkov z iných rezortov, ktorých do funkcií pôvodne posadila Sieť. A ako bonus získal v parlamente aj kreslo podpredsedu, takže strana Most-Híd má nie jedného, ale až dvoch podpredsedov parlamentu.

Krátko a jasne, to, čo Procházka stratil, Bugár získal. S volebným výsledkom 6,5 percent má po necelom pol roku od volieb dvoch podpredsedov parlamentu, troch ministrov a k tomu prislúchajúci podiel na nižších úrovniach moci – celý rad iných štátnych funkcionárov a úradníkov.

Po podpísaní druhej Koaličnej zmluvy počas šiestich mesiacov premiér Robert Fico vyhlásil, že „proti tejto koalícii neexistuje žiadna alternatíva“. Nie je to žiadna novinka, takže má, samozrejme, pravdu a to z dvoch hlavných dôvodov.Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi