HORE

Pozvánka do Bratislavy

Uverejnené dňa 11.8.2021

Z vecného hľadiska po prvom prečítaní nového automatu vytŕča z neho opäť najmä možnosť prispôsobovania si pravidiel. Teda ďalší chaos a zmätok.

Vraví sa, že ak chce niekto Pána Boha rozosmiať, povie mu o svojich plánoch. V tomto zmysle rovnako platí, že ak chce niekto umožniť ďalšie šírenie vírusu na Slovensku, schváli taký Covid automat, aký včera schválila vláda. Politickým problémom je to, že pokračuje v testovaní ľudí – nie proti Covid-19, ale proti sebe. Ak vláda rozhodnutie nezmení – alebo ho najmocnejšia osoba v krajine hlavný hygienik J. Mikas vyhláškami dostatočne neupraví – jeseň bude dôkazom.

Politických problémov je síce viacero, ale medzi tie hlavné nepochybne patrí aj miešanie rolí, keď sa odborníci vládneho konzília už hrajú na politikov a politici na odborníkov. Čo je na škodu veci a v prospech šírenia vírusu, stačí si pripomenúť ako ani za pomoci neobvyklých manévrov (ne)zvládli situáciu na Slovensku na jeseň 2020 a jar 2021. Samozrejme, je to tiež v neprospech politikov aj ich odborníkov.

Z vecného hľadiska po prvom prečítaní nového automatu vytŕča z neho opäť najmä možnosť prispôsobovania si pravidiel. Teda ďalší chaos a zmätok. Je to paradox, keďže cieľom je zabezpečiť opatrenia, ktoré sú: jednoduché, zrozumiteľné, predvídateľné, cielené, vykonateľné, bezpečné a v súlade s legislatívou“. Stačí jeden príklad „zrozumiteľnosti“ z toho istého materiálu: „Zaočkovanosť okresu v populácii nad 50 rokov veku v úrovni nad 55% upravuje stupeň Covid Automat o 1 stupeň nadol za každých ďalších 10% plne očkovaných osôb. Prvá úprava smerom nadol nastáva pri 65% plnej zaočkovanosti tejto populácie.“ A aby bolo splnené zadosťučinenie aj „jednoduchosti“, materiál uvádza, že „lokálny epidemiológ na RÚVZ má možnosť výsledné skóre pozmeniť o jeden stupeň nahor, alebo nadol (nadol iba v prípade, že incidencia je v spodnej polovici pásma), resp. ponechať na úrovni stanovenej incidenciou“. A „predvídateľnosť“ zase reprezentuje posledná veta z týchto dvoch: „Pri indikovanom zhoršení situácie v okrese vstupuje nové pásmo do platnosti okamžite nasledujúci pondelok. V mimoriadnych prípadoch aj skôr.“

Z materiálu zreteľne vyplýva, že okres Bratislava I-V sa nemôže ocitnúť v najhoršom čiernom pásme ani keby ľudia s vírusom odpadávali priamo v uliciach. A keďže je v obkľúčení okresov, v ktorých bola „dosiahnutá úroveň zaočkovanosti aspoň 1. dávkou nad 60% a teda je predpoklad dosiahnutia 65% plnej zaočkovanosti v blízkej dobe,“ nemal by byť ani v druhom najhoršom, teda bordovom pásme. Tak to aspoň vládni odborníci a politici namaľovali na papier. Vírus však nevie čítať, iba sa šíriť a mutovať, takže realita bude zrejme iná.

Napokon:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Poverený neznamená zvolený.

16. apríla 2024
Kaviareň

O demokratoch

a ich kampani

11. apríla 2024
Fakty a argumenty

Ústavný alebo vymyslený?

S tým súvisí druhý problém – okrem rečí totiž neexistuje žiadny oficiálny dokument, ktorý by ich potvrdzoval.

10. apríla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Po voľbách je všetko inak.

8. apríla 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi