HORE

Prezidentka rozhodla

Uverejnené dňa 12.5.2021

Hlava štátu má pochybnosti o tom, či je možné na základe referenda vyvolať predčasné voľby, a preto sa obrátila na ústavný súd.

Prezidentka Z. Čaputová sa rozhodla požiadať ústavný súd, aby posúdil, či môžu alebo nemôžu byť predmetom referenda predčasné voľby. Presnejšie, či je to v súlade s ústavou a medzinárodnými dohovormi, ktoré sa Slovensko rozhodlo rešpektovať a dodržiavať, alebo nie.

Oznámenie hlavy štátu v prvom rade znamená, že podpisov pod petíciou požadujúcou vyhlásenie referenda je dosť. Viac ako dosť. Netreba sa tomu veľmi čudovať, keďže odovzdaných na posúdenie ich bolo bezmála 600 tisíc. V druhom rade to znamená, že sa prezidentka rozhodla využiť právo, ktoré jej dáva priamo ústava: „Prezident Slovenskej republiky môže pred vyhlásením referenda podať na Ústavný súd Slovenskej republiky návrh na rozhodnutie, či predmet referenda, ktoré sa má vyhlásiť na základe petície občanov alebo uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky podľa odseku 1, je v súlade s ústavou alebo s ústavným zákonom.“

Ďalší článok ústavy uvedené dopĺňa podrobnejšie: Návrh „môže podať ústavnému súdu prezident Slovenskej republiky pred vyhlásením referenda, ak má pochybnosti, či predmet referenda, ktoré sa má vyhlásiť na základe petície občanov alebo uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky podľa čl. 95 ods. 1, je v súlade s ústavou alebo s ústavným zákonom.“

Inými slovami, prezidentka Z. Čaputová má pochybnosti o tom, či je možné na základe referenda vyvolať predčasné voľby, a preto sa obrátila na ústavný súd.

Samozrejme:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi