HORE

Prezidentka rozhodla

Uverejnené dňa 11.10.2019

Prezidentka Z. Čaputová urobila dobre, že s inštaláciou ústavných sudcov neotáľala (tu).

Vymenovaním šiestich ústavných sudcov hlavou štátu je v poradí štvrtý Ústavný súd v kompletnom zložení: namiesto doterajších dvoch začnú fungovať štyri senáty a plénum bude zase rozhodovať spôsobom viac hláv viac rozumu.

K výmene sudcov viedla opäť dlhá cesta, križovaná straníckymi záujmami naprieč parlamentom. Je očividné, že zodpovednosť za niekoľkomesačnú nefunkčnosť Ústavného súdu nesie parlament a v jeho rámci najmä vládna koalícia, keďže má k dispozícii väčšinu poslancov. Inak by vládnuť nemohla. Na druhej strane stojí za to pripomenúť, že nikto nespopularizoval voľbu kandidátov a nevzbudil záujem verejnosti tak veľmi, ako predseda Smeru-SD R. Fico, ktorý sa taktiež uchádzal o zvolenie. Až kým zo súťaže uchádzačov neodstúpil. Mimochodom, urobil tak nie pod tlakom mimovládnych strán, ale koaličného Mostu-Híd. Rozhodujúce však je, že sa nepridal k straníckym kolegom J. Laššákovej a M. Mamojkovi, ktorých si za sudcov Ústavného súdu vybral a do funkcie aj vymenoval prezident A. Kiska.

Cesta k štvrtému Ústavnému súdu bola opäť popretkávaná porušovaním Ústavy: parlament nedodal hlave štátu potrebný počet kandidátov tak, ako podľa Ústavy mal, čím znemožnil aj hlave štátu vyberať sudcov z ich dvojnásobného počtu, ako jej to Ústava predpisuje, pričom o niekoľkých kandidátoch rozhodovala hlava štátu nie raz, ale opakovane. V poslednom prípade si prezidentka Z. Čaputová vyberala šiestich sudcov až z 15 kandidátov. Takýto postup Ústava naozaj nepozná.

Ústavný súd má podľa jeho predsedu I. Fiačana šancu byť jedným z najlepších v doterajšej histórii. Faktom je, že na to nepotrebuje ani veľmi vyniknúť, keďže tretí Ústavný súd pod vedením I. Macejkovej bol preukázateľne najhorší a druhý, pod vedením J. Mazáka, sa rozpadol skôr, ako sa skončilo jeho funkčné obdobie.

Tak či onak:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Hurá, budú voľby!

6. februára 2023
Kaviareň

Ústavný neporiadok

I. Matovič dostal možnosť urobiť dobrý skutok.

3. februára 2023
Fakty a argumenty

O nevedomosti P. Pellegriniho

a nelegitímnej vláde E. Hegera

1. februára 2023
Fakty a argumenty

O nevedomosti P. Pellegriniho

a nelegitímnej vláde E. Hegera

Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi